Uzmanlar 2022 Yılı İçin Bitcoin Tahmini İle Birlikte Parlayacak İki Sektöre İşaret Etti!

Stablecoin'ler, Bitcoin fiyatı ve NFT sektörü tahminleri.
22:54
25 Aralık 2021
Okuma Süresi: 3 Dakika

Kripto para piyasası yatırımcılar, 2021’in kripto para birimleri için bir ivme yılı olduğu konusunda hemfikir görünüyor. Kripto sadece ilginç bir deney olmaktan çıkıp iyi bir yatırım fırsatına dönüştükçe finansal ürünler kriptoya nazaran çok fazla hız kaybetti. Yıl boyunca yaşanan düzenleyici aksaklıklar ve yatırımcıları tetikte tutan COVID varyantına rağmen kripto para biriminin teknik resmi hiç olmadığı akdar yükselişe geçti. Uzmanlar 2022 adına kripto para piyasasında bu sektörler hakkında yorumlarda bulundu.

Stablecoin’ler Ana Akım Haline Gelecek

Stablecoin‘ler, itibari sistem ile kripto piyasası arasında bir köprü kurmuş durumda ve piyasaların oynaklığından korunan ve istikrarlı bir varlık olarak avantajlı göründüler. Sabit kripto paralar geleneksel finansal sistemindeki sıkıcı bankacılık prosedöürlerini beklemeden kripto kazançlarınızı nakde çevirmenin en güvenilir yolu olarak kabul ediliyor.

En popüler stablecoin’ler Tether (USDT) ve USDC‘dir. Ayrıca hükümetler Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) ile sonuçlanan istikrarlı paraları deniyor. CBDC, merkez bankası dijital para biriminin kısaltmasıdır. Adından da anlaşılacağı üzere bir merkez bankası tarafından blok zincir tabanlı para birimleri ülkenin itibari para birimini temsil eder. Diğer dijital paraların aksine CBDC merkezileştirilir ve hükümet tarafından düzenlenir. Uzmanlar, stablecoin’lerin kitlesel kabulünü öngörürken resmi düzenlemeler ören ilk kripto para birimleri olacağına inanıyor.

Bitcoin Kabulü Devam Edecek ve 100.000 Dolara Ulaşılacak

Pek çok saygın kripto uzmanı 2021’in Bitcoin’in 100.000 dolara ulaşacağı yıl olacağını tahmin ediyor. El Salvador önderliğindeki Bitcoin kabulü, büyüyen kurumsal destek ile birlikte 100.000 dolarlık tahmin makul geliyor. Ancak bazı yatırımcılar bu iddialara karşı duyarsız.

Lider kripto para birimi Bitcoin, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 50.000 doların üzerindeki seyrini sürdürüyor. BTC, geçtiğimiz günlerde 50.000 doların üzerine çıkarak yukarı yönlü hareketini doğruladı. Bu dönemde BTC boğaları 54.000 doların üzerindeki bir hareketi tetiklemek adına çaba gösteriyor.

NFT Popülaritesi Artacak

NFT’ler, Ethereum blok zincirindeki akıllı sözleşmelerde kaydedilen tanımlayıcı bilgileri içeren değiştirilemez token’ardır. NFT’ler kopyalanamayan benzersiz bir dijital varlıkla (özelleştirilmiş mücevher, dijital tablo, herhangi sanat eseri veya video oyunlarındaki nadir özellikler ve aksesuarlar gibi) bağlantı kurmak için blok zinciri teknolojisini kullanan mülkiyet kanıtıdır. NFT’ler 2021’de ana akım konuşmalarına girerek muazzam adımlara imza attı. NFT ateşinin 2022’de soğuması beklenmiyor.

NFT‘ler değişken ve düzensiz yapıları ile riskler yaratırken aynı zamanda birçok fırsat yarattı. Endüstri 2022’de olgunlaşacal ve bu kazançlı yeni finansal aracın kullanımı şüphesiz dijital medyayı da kapsayacak şekilde genişleyecektir. Genç nesiller arasında popüler olan NFT’ler, kıtlığı sanata geri döndürdü. NFT’ler hem sanatçılar, hayranlar hem de yatırımcılar için dönüştürücü bir rönesans.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolayısıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar