X

Uzman Görüşü: Bitcoin’in Bir Sonraki Hamlesi İçin Gözünüz Bu Grafikte Olsun!

Bitcoin (BTC) uzun bir süredir durgun bir fiyat hareketi sergilerken, analistler BTC'nin korelasyon içinde bulunduğu endekslere odaklanıyor.
18:30
6 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) uzun bir süredir durgun bir fiyat hareketi sergilerken, analistler BTC’nin korelasyon içinde bulunduğu endekslere odaklanıyor.

Bitcoin, Dolar Endeksi ile Ters Orantıda

ABD dolar endeksi (DXY, USDX), USD’nin değerini altı yabancı para biriminden oluşan bir sepete göre belirleyen bir endeks olarak tanımlanabilir. 1973 yılında Bretton Woods Anlaşması’nın feshi sonrasında oluşturulan endeks, doların küresel piyasalardaki değerini gösterir. DXY’nin yükselmesi, genellikle diğer varlık fiyatlarını aşağı çekiyor. Çünkü değerini artıran ve tahvillerle istikrarlı bir gelir sunan para birimini desteklemek yatırımcılar için daha mantıklı. IntoTheBlock tarafından sağlanan korelasyon grafiğine göre Bitcoin, DXY ile son derece güçlü bir negatif korelasyon içerisinde. Bu nedenle dolar endeksi yükseldikçe, Bitcoin ve diğer riskli varlıklar düşüyor.

Bitcoin’in fiyat hareketini büyük ölçüde etkileyen teknoloji hisseleri de  aynı zamanda ABD Doları endeksi ile negatif bir korelasyona sahip. Uzmanlara göre, ABD Dolarının sürekli güçlenmesi, Bitcoin üzerindeki baskı oluşturan kaynaklarından biri olarak kabul edilebilir. Son 10 gün içinde DXY %2,5 artış kaydetti ve bu önemli hareket olarak görülüyor. Aynı zaman diliminde, ABD pazarındaki çoğu hisse senedi gibi Bitcoin de değerinin %5’ini kaybetti. Ancak aynı zamanda, teknik göstergeler, DXY’deki yükselişin, en güçlü geri dönüş göstergelerinden biri olan Göreceli Güç Endeksi ile güçlü bir ayrışma yaşadığından, çok yakında sona erebileceğini gösteriyor. Bitcoin, son iki haftadır durgun bir konsolidasyon aralığında hareket ederken son 24 saatte hafif bir düşüş yaşadı.

Bitcoin-Nasdaq Korelasyonu, Devam Ediyor

 Kripto para piyasasında meydana gelen son düşüşler, birçok yatırımcıyı sarstı. Yüksek enflasyon endişesi ve faiz artırımlarına bir de niceliksel sıkılaştırma eklenince, yatırımcılar risk teşkil eden varlıklardan uzaklaşmaya başladı. Bu noktada, Bitcoin (BTC) ve hisse senetleri büyük darbe aldı. Fed, bu hafta yaptığı açıklamalarda mevcut para politikasını devam ettireceğinin sinyallerini verirken yüksek enflasyonu en büyük tehdit olarak nitelendirdi. ABD’nin gündeminde ise resesyon riski var. Yavaşlayan ekonomik büyüme konusunda endişeler artarken, birçok kurum resesyon tehlikesini dile getirdi. Enerji fiyatları yüksek seyrederken, Rusya ve Batı arasındaki gerginlik giderek daha da derinleşiyor. Bu bağlamda, Bitcoin fiyatı daha da düşük seviyelere gerileyebilir.

Bitcoin fiyatı ve Nasdaq arasındaki korelasyonu gösteren yukarıdaki  grafiğe dikkat çeken, FXStreet analistlerinden Giles Coghlan ilginç bir noktaya odaklanıyor. Bu korelasyonun neden bu kadar yüksek olduğunu açıklayan analist, BTC’nin artık küresel çapta hisse senetleri ile gruplandırıldığı gerçeğini ortaya koyuyor Dolayısıyla, makroekonomik koşullar teknoloji hisse sentlerini satmayı gerektirdiğinde, yatırımcı Bitcoin’lerini de satıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar