Üst Düzey Yetkili Konuştu! ABD’nin Kıskacındaki Binance Bunun Olmasını Bekliyor!

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, rakibi FTX'in çöküşünden bu yana şimdiye kadar hiç olmadığı kadar ağır bir düzenleyici baskısıyla karşı karşıya.
09:58
16 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

The Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre, ABD’li düzenleyiciler Binance‘ı baskı altında tutmaya devam ederken, dünyanın en büyük kripto para borsası geçmişte yaptığı ihlalleri “telafi etmek” için para cezası ödemeye hazırlanıyor.

“Geçmişteki İhlalleri Telafi Etmek İçin Düzenleyicilerle Birlikte Çalışıyoruz”

Kripto para borsası Binance’ın Baş Strateji Sorumlusu Patrick Hillmann, 15 Şubat’ta WSJ’ye yaptığı açıklamada borsanın hızla büyüdüğünü ve başlangıçta kara para aklama, yaptırımlardan kaçınma ve yolsuzluğu önlemek için çıkarılmış olan sayısız yasa ve düzenlemeden haberdar olmadıklarını iddia etti. Hillman, bu nedenle Binance’in para cezalarıyla karşı karşıya kalmayı beklediğini belirterek “Geçmişte yaptığımız ihlalleri telafi etmek için şimdi yapmamız gereken düzeltmelerin neler olduğunu anlamak için düzenleyicilerle birlikte çalışıyoruz.” dedi.

Reuters’e göre, rakibi FTX‘in geçtiğimiz yılın Kasım ayında iflas etmesinin ardından Binance üzerindeki düzenleyici incelemeler yoğunlaşmış olsa da, Binance en az 2018’den beri ABD Washington Batı Bölgesi Savcılığınca açılmış olan bir soruşturmayla karşı karşıyaydı. Ayrıca ABD Adalet Bakanlığı’nın (DOJ) geçtiğimiz aylarda en az iki alım satım şirketine mahkeme celbi gönderdiği ve Binance’ın ABD kolu Binance US ile geçmişte yaptıkları işlemlerin kayıtlarını vermelerini talep ettiği biliniyor.

Reuters, Aralık ayında federal yetkililerin Binance ile olası bir anlaşma yapmak için görüşmeye devam ettiklerini ve halihazırda topladıkları kanıtların kripto para borsasına ve CEO Changpeng Zhao da dahil olmak üzere birkaç kişiye karşı suçlamada bulunmak için yeterli olup olmadığını değerlendirdiklerini bildirdi.

Binance Yönetimi Para Cezası Bekliyor

Hillman, WSJ’ye verdiği röportajda, soruşturmanın sonucunun (hangi soruşturmadan bahsettiğini belirtmedi) “Muhtemelen bir para cezası olabilir, daha fazlası da olabilir… Şimdilik ne olacak bilmiyoruz. Buna düzenleyici kurumlar karar verecek.” açıklamasında bulundu.

WSJ’nin haberine göre Hillman para cezalarının büyüklüğünü ya da soruşturmanın ne zaman sonuçlanacağına ilişkin bir zaman çizelgesi vermekten kaçınsa da tüm bu tartışmaların nereye gittiği konusunda son derece emin olduğunu ve kendini gerçekten iyi hissettiğini belirtti. WSJ’nin Hillman’ın söylediklerinden aktardıklarına göre üst düzey Binance yetkilisi “Bu şirketimiz için iyi bir şey olacak çünkü bu olayı geride bırakmamızı sağlayacak” dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar