reklamı kapat
  • BTC  :  36.008,56 ₺
  • ETH  :  2.449,48 ₺
  • BCH  :  4.633,46 ₺
  • XRP  :  3,49 ₺
  • NGC  :  2,55 ₺
  • BTC 36.008,56
  • ETH 2.449,48
  • BCH 4.633,46

Ukrayna’da Kripto Para Borsasının Yöneticisi Kaçırıldı

1 Ocak 2018
  • Serhat AntSerhat Ant
crowd
İngiltere merkezli bitcoin ve kripto para borsası Exmo operatörü Pavel Lerner Ukrayna’da kaçırıldı. BBC’nin geçtiğimiz günlerdeki haberine göre olay Lerner’in ofisinin önünde gerçekleşti. Bir grup, Lerner’ı bıçak zoruyla siyah bir arabaya binmeye zorladı ve olay yerinden uzaklaştı.

Borsanın sözcüsü Anatoliy Larin, konuyla alakalı konuştu.

“Yaşanan bu olaya rağmen borsa her zamanki gibi çalışmaya devam ediyor. Ayrıca şunu belirtmek isteriz ki Pavel, borsadaki görevi kapsamında para havuzuna ve kullanıcı bilgilerine ulaşma yetkisine sahip değil. Tüm kullanıcı fonları güvende.”

Lerner’in kaybolmasından iki gün sonra Financial Times, Lerner’ın kendisini kaçıran silahlı çeteye serbest kalma bedeli olarak 1 milyon dolar civarında fidye ödediğini yazdı. Ukrayna İçişleri Bakanlığı danışmanı Anton Gerashchenko gazeteye şu demeci verdi:

“Silahlı çetenin Lerner’ı kaçırma sebebi bitcoin türünden fidye almak istemesi. 1 milyon değerinde bitcoin ödeyerek serbest kalan Lerner, hayatta kaldığı için oldukça şanslı.”

Dersimiz: Finansal gizlilik

Tam gizlilik vaadiyle bilinen Monero’nun ana geliştiricisi Ricciardo Spagni, geçtiğimiz Ocak ayında Coinbase merkezinde yaptığı sunumda finansal gizliliğin kullanıcılar ve yatırımcılar için önemine vurgu yapmıştı.

Hassas bilgilerin kriminal faaliyetlerin hedefi olmaması için gizli olması gerektiğine vurgu yapan Spagni, şaka yollu olarak borsalardan çok miktarda BTC alan kişilerin ileride kaçırılabileceğini ifade etmişti. Yıl sonuna geldiğimizde Spagni’nin kehaneti sürpriz bir şekilde, Lerner’ın silahlı bir çete tarafından bitcoin fidyesi alma amacı doğrultusunda kaçırılmasıyla gerçekleşti.

Madalyonun diğer yüzü ise bize olumlu şeyler söylüyor. Bitcoin’in yapısı gereği tam gizli olmayışı, olayın faillerinin bu parayı istediği gibi harcayamayacağı veya nakit karşılığı satamayacağı anlamına geliyor. Çünkü blockchain herkese açık olduğu için yapılan işlemler takip edilebilir ve olayın failleri bu yolla yakalanabilir.

Kaynak: Cointelegraph

ETİKETLER
loading...