Türkiye İçin Kritik Kripto Para Raporu Açıklandı! Bakın Türk Yatırımcısının Hedefinde Ne Varmış!

Özet

  • Türkiye'deki insanlar, kriptoyu uzun vadeli yatırımlar için tercih ediyorlar.

  • Rapora göre, Türk kripto yatırımcıları son çeyrekte aktif olarak piyasaya girdi.

  • Türkiye'de kriptolar enflasyona karşı bir sığınak olarak daha cazip görülüyor.

  • Piyasaya etkisi: Nötr
12:00
4 Eylül 2023

Yakın tarihli bir rapor, Türkiye’deki insanların hızla kriptoyu benimsediğini ve çoğunun hızlı kar elde etmek yerine uzun vadede yüksek getiriye sahip bir portföy oluşturmayı hedeflediğini ortaya koyuyor. Açıklamada, Türk Lirası’nın ABD Doları karşısında %50’nin üzerinde değer kaybetmesinin kriptoyu enflasyona karşı bir sığınak haline getirdiği vurgulandı.

Türkiye Kripto Para Kullanımı

Büyük bir kripto para borsası olan KuCoin, geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki kripto faaliyetlerinin ve genişlemesinin durumunu özetleyen bir rapor yayınladı. Raporda, 2023 yılının 2. çeyreğinin, ortalama 3.746 ABD doları yatırımla önemli bir benimsemeye sahip olduğu vurgulanıyor.

Raporda, kripto yatırımcılarının %31’inin son çeyrekte katıldığı ve %36’sının ise 100 bin Lira’nın üzerinde yatırım yaptığı vurgulandı.  Rapor, Türkiye’de yaşları 18 ila 60 arasında değişen 550 yetişkin kripto yatırımcısıyla yapılan bir ankete dayanıyor. Tüm katılımcıların son altı ay içinde kriptoya sahip olduğu ya da yatırım yaptığı vurgulandı.

Sonuçlar, Türk vatandaşlarının hızlı kâr elde etmeye çalışmak yerine uzun vadeye odaklandıklarını gösteriyor. Katılımcıların %58’i uzun vadede ellerinde bulunan parayı artırmak için kriptoya yatırım yaparken, %37’si değer saklama amacı ile kriptoya yatırım yapıyor. İlgi çeken kriptolar söz konusu olduğunda, Bitcoin %71 ile başı çekerken, onu %45 ile Ethereum ve %33 ile stablecoin’ler takip ediyor.

Azalan Ulusal Para Birimi Dikkatleri Kriptoya Yöneltiyor

Rapora göre, Türkiye’den ankete katılanların yarısından fazlası (%57) kriptoyu arkadaşlarından ya da ailelerinden duymuş, %35’i ise yerel topluluklar aracılığıyla keşfetmiştir. Bu arada, Türk Lirası’nın ABD doları karşısında %50’den fazla değer kaybetmesi, kriptoyu “enflasyona karşı bir sığınak” haline getiren bir faktör olarak gösteriliyor.

Son raporlar, Türk Lirasının bir süredir ABD doları karşısında önemli ölçüde düştüğünü ortaya koyuyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu kısa bir süre önce, durum çözülene kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam etme niyetini açıkladı:

“Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma, ihtiyaç duyulduğu ölçüde, zamanında ve kademeli olarak güçlendirilecektir.”

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar