X

THORChain (RUNE) İki Güvenlik Denetimi Gerçekleştirdi! Siber Saldırılara Karşı Güvenilir Mi?

THORChain (RUNE) yaşadığı son saldırılardan sonra yeniden güven kazanabildi mi?
21:20
28 Ekim 2021

DeFi projeleri her ne kadar yoğun ilgi görüyor olsa da siber saldırılarla gündeme gelmeye devam ediyor. Son olarak Cream yaklaşık 100 milyon dolarlık bir kayıp yaşadı. Üstelik daha haftalar önce 18 milyon dolarlık başka bir saldırı da yaşamıştı. Bu durum DeFi girişimlerini de harekete geçirdi. THORChain (RUNE) potansiyel risklerden arınmak için iki yeni denetim gerçekleştirdi.

THORChain (RUNE) Güvenilir Mi?

Projenin temmuz ayında yaşadığı iki istismar henüz akıllardan silinmiş değil. THORChain (RUNE) aynı şey üçüncü kez olmasın diye harekete geçti. Zincirler arası likidite protokolü THORChain, şirketin perşembe günü yeni bir güvenlik denetiminde geçer notlar aldığını açıkladı. Son açıklamaya göre THORChain (RUNE) kullanıcılarının varlıkları güvende görünüyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Trail and Bits ve Halborn tarafından gerçekleştirilen eş zamanlı denetimler, THORChain‘in beş aşamalı bir kurtarma planı uygulamasına izin verdi. İki siber güvenlik şirketi de protokolün tamamen işlevsel olduğunu söylüyor.

Tüm bunlara ek olarak DeFi sektörü için önde gelen bir hata ödül platformu olan Immunefi’yi, ortaya çıkan yeni güvenlik açıklarını tespit etmek için bir ödül programı ile görevlendirdiğini duyurdu.

THORChain (RUNE)

THORChain‘in bu yılın başlarında piyasaya sürülmesi, merkezi olmayan borsalarda önemli bir evrimi işaret ettiği için çok fazla ilgi topladı. Bununla birlikte, Temmuz ayında platform, iki multi-milyon dolarlık güvenlik ihlali yaşadı. Yaklaşık 1 hafta sonra siber saldırgan %10 ödül karşılığında çaldığı varlıkları iade etti.

Güvenlik ihlalleri, kripto para piyasası için yeni bir şey değil. En popüler projelerin dahi ağ saldırılarına maruz kaldığı günler yaşadık. Fakat DeFi bu tarz saldırılara karşı çok daha savunmasız görünüyor. Şimdiye kadar DeFi platformlarının açıklarından dolayı 1,2 milyar dolar değerinde kripto varlık çalındı. Çarşamba günü Cream, 100 milyon dolarlık kayıpla bu 1,2 milyar dolara katkı sağladı. Günümüzde siber güvenlik şirketlerinin sunduğu penetrasyon hizmetleri yoğun ilgi görüyor. Birçok kurumsal şirket düzenli anlaşmalar yaparak kendilerini dışarıdan gelebilecek saldırılara hazırlıyor. Aynı şeyi DeFi girişimlerinin de yapması ve yatırımcılarını koruması gerekiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar