Tezos, Staking Konusunda EOS’u Bile Geride Bıraktı

Özet

  • Stake'lenen toplam XTZ miktarı rekor kırdı.
21:00
26 Nisan 2020
Okuma Süresi: 2 Dakika

2019 yılının kesinlikle en çok şaşkınlık yaratan kripto para projelerinden birisi olan Tezos (XTZ), yükselişini 2020 yılında da devam ettiriyor. XTZ’nin yükselişinin en büyük sebeplerinden birisinin Staking özelliği olduğu biliniyor ve Tezos bu konuda önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

Ancak XTZ’nin bu yükselişine rağmen borsalardaki toplam staking miktarı açısından liderin hep EOS olduğu biliniyordu. Proof-of-Stake yani hisse ispatlı kripto paralar arasında da toplam piyasa değeri açısından en yüksek seviyede bulunan EOS, ne yazık ki Staking konusundaki birinciliğini XTZ’ye kaptırdı.

XTZ, EOS’un Tahtını Devraldı

Kripto para borsalarındaki XTZ Staking miktarına bakıldığında 24 Nisan tarihi itibariyle 1,81 milyar dolarlık kripto paranın yatırıldığı görülüyor. Tezos’un toplam piyasa değerinin 1,95 milyar dolar olduğunu hesaba katacak olursak, bu yaklaşık olarak bütün XTZ’lerin yaklaşık olarak %93’ünün Staking şeklinde kripto para borsalarına yatırıldığını gösteriyor.

EOS’a bakıldığında ise toplamda 1,6 milyar dolarlık EOS’un Staking olarak kripto para borsalarına aktarıldığı görülüyor. Bu da EOS’un toplam piyasa değerinin yaklaşık olarak %64’üne denk geliyor ve Tezos’un bu konuda EOS’tan çok ama çok üstün olduğunu ve yatırımcıların büyük bir çoğunluğunun Staking için EOS kullandığını gösteriyor.

Tezos’un birçok kripto para borsasında Staking miktarı açısından önde gelen kripto paraları geçmesi, yakında fiyat açısından da önemli bir hareket görülebileceğinin sinyallerini veriyor. 2020 yılının başlarında altcoin sezonunu başlatması muhtemel kripto paralardan birisi olarak görülen XTZ gerçekten de kendinden bekleneni yerine getirebilir.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI