Tether’de Kritik Gelişme: Bitcoin ve Altcoin’ler Etkilenebilir!

Kripto para piyasası yerinde saymaya devam ederken, kritik metrik kısa vadede fiyatların yeniden ivme kazanabileceğine işaret ediyor.
14:40
2 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

 Kripto para piyasası yerinde saymaya devam ederken, kritik metrik kısa vadede fiyatların yeniden ivme kazanabileceğine işaret ediyor.

Tether Arzı Yükseliyor: Ufukta Ralli mi var?

Neredeyse üç aylık düşüşün ardından Tether‘in (USDT) arzı yeniden yükselmeye başlıyor. Bu yükseliş, kripto para piyasasının yavaş yavaş toparlanmaya başladığının bir göstergesi. Coinmarketcap verileri, yaklaşık üç aydır ilk coin üretiminin (mint) geçen Cuma (29 Temmuz) gerçekleştiğini gösteriyor. Ayrıca, o zamandan bu yana sonuncusu bugün olmak üzere üç coin üretimi daha gerçekleşti. Bu USDT üretimi, küçük görünse de Tether’in piyasa değerinde yüzde 0,7’lik bir artışa neden oldu. Bu yüzde, yaklaşık 500 milyon dolarlık bir artış olduğu anlamına geliyor. Güncel Tether raporu, şu anda 66,3 milyar USDT’nin dolaşımda olduğunu gösteriyor. Böylece Tether’in stablecoin’inin toplam stablecoin pazar payının yaklaşık yüzde 43’üne sahip olduğunu tahmin edebiliyoruz. Tether arzı, Mayıs ayı başında 83 milyar USDT’ye ulaştı ve o zaman yeni bir rekor kırdı. Ancak şirket, bir dizi faktör nedeniyle dolaşımdaki arzı azaltmak zorunda kaldı. Bu faktörler, Terra (LUNA) ağının çöküşünü, büyük hacimli satışlar ve bunun sonucunda ortaya çıkan tasfiyeleri içeriyor.

Bu nedenle, Tether’in dolaşımdaki arzının geçen ay yüzde 21 düşerek 65,8 milyara düşmesi şaşırtıcı değildi. Bununla birlikte, Tether’in ana rakibi Circle, stablecoin’inin (USDC) dolaşımdaki arzını artırmak ve USDT’nin arzını yakalamak için bu düşüşten yararlandı. Circle’ın USDC’sinin piyasa değeri şu anda 54.5 milyar dolar ve toplam stablecoin pazar payının yüzde 36’sına sahip. Çeşitli raorlarda daha önce bildirildiği gibi, geçen ay USDC’nin Ethereum’daki hacminin, USDT’nin ağdaki hacminin kısa bir süre önünde olduğu bir dönem yaşandı. Hafta sonu, Binance CEO’su CZ, koşullar uygun olduğunda kripto piyasasına yeniden girmeyi bekleyen çok sayıda sermaye olduğunu belirtti. Yönetici, kripto parapiyasasından çıkmak istiyorlarsa, insanların stablecoin tutmayacaklarını da sözlerine ekledi. Şu anda, stablecoin’ler toplam kripto piyasası değerinin yüzde 13,6’sına hakim durumda. Haziran 2022’de belirlenen tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 16,4’e kademeli olarak yaklaşıyor.

Yüksek Enflasyon: Arjantin, Stablecoin’lere Yöneliyor

Birçok bireysel yatırımcı, yüksek enflasyon nedeniyle yaşam maliyeti artmaya devam ettikçe kripto paralara yatırım yapmayı bıraktı. Yükselen enflasyon seviyeleri, yaşam maliyetlerinin yükselmesine neden oluyor.

Bu nedenle, Arjantin gibi yüksek enflasyon seviyelerine sahip ülkelerdeki insanlar, yüksek enflasyona karşı korunmak için dolara sabitlenmiş stablecoin’ler tutmaya  başladı. Tether, Arjantin gibi ülkelerde krito para birimlerinin önemini vurguladı. Yatırımcılar, enflasyonun yerel para birimleri üzerindeki etkilerinden kurtulmak için stablecoin alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar