Teknoloji Devi Intel Kripto Para Madenciliği Patenti Aldı

Intel enerji tasarufu sağlayan chip'leri için yeni bir patent aldı.
19:00
30 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Bilgisayar işlemcisi üreticiliğiyle tanınan küresel teknoloji devi Intel kripto para madenciliği alanında çalışmak adına yeni bir patente sahip oldu.

ABD patent ofisi Intel’e “verimli Bitcoin kazabilen yüksek performanslı” algoritmanın patentini verdi. SHA-256 adındaki geliştirilmiş algoritma Bitcoin madenciliği için kullanılıyor.

Daha önce Intel kripto paralarla ilgili birkaç patent daha almıştı. Intel earn.com için madenci chip’leri üretmişti ve en nihayetinde earn.com Coinbase tarafından satın alındı.

Bitcoin madencileri blok ödülleri veya işlem ücretlerinden gelir elde edebiliyor ancak madencilik için kullanılan donanımlar genellikle güçlendirilmiş, özelleştirilmiş olduğundan çok fazla enerji tüketiyorlar. Ayrıca donanımsal hızlandırıcılar işlem süresince kullanılan bit’leri artırıyor. Günümüzde kullanılan ASIC cihazlar işlemleri birkaç katmanda dolaylı olarak yapıyor. Patent açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

Bitcoin madenciliğinde kullanılan ASIC cihazlar çoklu SHA-256 motorları kullanarak, hash değerlerini ve performansı artırmayı hedefliyor. Sonuçta 200 watt’tan fazla enerji harcanıyor. Patenti alınan ürün küçük yapılarla optimizasyon sağlıyor ve belli parametreleri seçerek Bitcoin madenciliği enerji ihtiyacını düşürüyor.

Intel’in yeni yaklaşımı işlenecek bilgiyi azalttığından tahminen sistemler tarafından kullanılan enerjiyi %15 düşürecek. Yeni chip öncekinden daha küçük boyutta olacak. Ayrıca patentte 32-bit tek seferlik anahtarların değiştirilmesinin onaylama ve güç gereksinimi bakımından daha iyi sonuç vereceği belirtilmiş.

Intel daha önceden “dijital hakların yönetimi” alanında Blockchain patenti başvurusunda bulundu. Intel Blockchain üzerinde her bir görüntü içeriği için otomatik olarak telif hakkı koşulları tayin edebilen ve çeşitli tiplerde yazılımları kullanabilen bir platform oluşturmak için patent aldı.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar