X


Tayland’ın En Eski Bankası, Kripto Para Borsası Bitkub’ın Yüzde 51 Hissesini Satın Aldı

Siam Commercial Bank, yayınladığı bir duyuruya göre Bitkub borsasının %51'lik hissesini satın aldı.
15:05
3 Kasım 2021

Tayland’ın en eski bankası Siam Commercial Bank, kripto para borsası Bitkub’ın çoğunluk hissesini satın aldı. Ülkedeki lisanslı borsalarından biri olan Bitkub, SCB’nin artan kripto varlık katılımı için launchpad görevi görecek.

Dev Anlaşmanın Ayrıntıları

Tayland’ın ilk ticari bankası Siam Commercial Bank, yayınladığı bir duyuruya göre Bitkub borsasının %51’lik hissesini satın aldı. Banka, hisseyi yaklaşık olarak 537 milyon dolara satın aldı. Anlaşmanın 2022’nin ilk çeyreğinde kapanması bekleniyor ancak duyuru tüm işlemlerin doğrulandığına dair önemli bir gösterge.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Bu adımla birlikte Tayland merkezli bir bankanın ilk kez kripto para borsa hissesi satın aldığı kayıtlara geçti. Anlaşma, finansal denetleyicilerin onayına tabi oalcak. Bitkub Online, Tayland’daki sayılı sayıdaki lisans sahibi borsalardan biridir. Büyük hissedar olarak SCB, Bitkub ile birlikte önemli bir altyapı ile dijital varlık ekosistemi oluşturmayı amaçlıyor.

SCB CEO’su Arthit Nanthawittaya, borsanın yeni bir ekonomik döneme girişi destekleme stratejisini paylaştı. Buna göre finansal teknoloji grubunu geliştirmek adına SCBX planı devreye girdi. Siam Commercial Bank, 1907’de kurulmuş olan Tayland’daki en eski bankadır. Bankanın Ripple‘a yatırım yapmadan önce kripto alanında çok sayıda girişimi bulunuyor.

Tayland’ın Kripto Para Sektöründeki Yeri

Tayland’ın aktif bir kripto kullanıcı tabanı bulunuyor ancak genel olarak hükümet kripto para piyasasına kararsız bir tavır sergiliyor. Tayland Başbakanı 2021’in 2. ve 3. çeyreğinde benimsenen artış nedeniyle yatımcıları kripto varlık sınıfı hakkında uyardı. Ancak şimdiye kadar yapılanların hiçbiri engelleyici adımlar değildi.

En olumsuz gelişme Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) NFT‘leri ve meme coin’leri yasaklamasıyla ilgiliydi. Ancak SCB ve Bitkub anlaşması ile ülke, kontroller sağlandığı sürece piyasanın gelişimine izin vereceği sinyallerini verdi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.
huobi
huobi
Araştırma Makaleleri

İlgili Yazılar