X


Değerli Metallere Sabitlenecek Stablecoin Hangisi?

Değerli metallere sabitlenen kripto para sayısı günden güne artıyor…
15:00
12 Mart 2019

Paxos CEO’su Chad Cascarilla 11 Mart’ta Fortune’s Balancing the Ledger ile yaptığı röportajda, Paxos’un değerli metallere sabitlenecek kripto parasının bu yıl “kesinlikle” tanıtılacağını dile getirdi.

Altın Bazlı Token

Röportaj sırasında Cascarilla’ya “altın destekli bir kripto para üzerinde çalışıp çalışmadıkları” soruldu. CEO, “Bu kesinlikle 2019’da göreceğiniz bir şey” cevabını verdi ve “Bir varlık üretme fikri konusunda oldukça heyecanlıyız ve bence en önemli varlıklardan biri değerli metaller… Bunların en önemlisi de altın. Altını token’laştırmak da çok önemli” ve sözleriyle devam etti.

Bunun yanında Paxos bu fikri doğru bir şekilde uygulayabilmek için “gerçek dünyadaki” envanter miktarının Blockchain üzerinde kayıtlı tuttuğu miktar ile eşit olmasını sağlamalı. Cascarilla bu durumu şöyle açıklıyor:

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Blockchain üzerine bir şeyler yüklemek için gerçek dünyada doğru bir envanter miktarına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız.

Öte yandan Cascarilla’ya göre, firmalarının finansal kurum statüsünde olması bankacılık sistemini kullanmalarına imkan tanıyor. Dolayısıyla Blockchain üzerinde belirttikleri miktarda varlığı rahatlıkla “gerçek dünya” envanteriyle destekleyebilecekler. Ayrıca Cascarilla, değerli metal destekli kripto paranın bu yıl kesin olarak tanıtılacağını dile getirmiş olsa da şirketinin herhangi bir resmi tarih belirlemediğini de sözlerine ekliyor.

Paxos Standard (PAX)

CEO, geçtiğimiz eylül ayında piyasaya sürülen, Ethereum tabanlı olan ve 1:1 oranında ABD dolarına sabitlenmiş Paxos Standard (PAX) hakkında da konuştu. Cascarilla PAX’ın, New York Eyaleti Mali Hizmetler Departmanı tarafından oldukça sıkı denetlemelere tabii tutulduğunu, yüksek düzeyde incelendiğini ve onaylandığını dile getirdi.

Başlangıçta 2012 yılında Bitcoin borsası itBit olarak kurulan şirket daha sonra Blockchain odaklı bir firmaya dönüştü ve Paxos adını aldı. Güven üzerine kurulu bir firma olan Paxos 2018 yılında stablecoin furyasına katıldı ve dolara sabitlenmiş kendi kripto parası PAX’ı piyasaya sürdü. Bu yazımızda PAX ile ilgili detayları siz CoinTürk okurlarıyla paylaşmıştık.

PAX, yazının yayıma hazırlandığı sırada 1,01 dolardan işlem görüyor ve yaklaşık olarak 112 milyonluk piyasa hacmiyle Coinmarketcap’de 50. sırada yer alıyor.

Kaynak: Cointelegraph

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar