X

Synthetix Network Token Nedir?

Synth, harici bir varlığın fiyatını izleyen ERC20 token’ıdır.
14:05
26 Ağustos 2020

Synthetix, Ethereum’da sentetik varlıkların piyasaya sürülmesini ve işlemlerinin yapılmasını sağlayan bir türev likidite protokolüdür. Her sentetik varlık veya kısaca Synth, harici bir varlığın fiyatını izleyen ERC20 token’ıdır. Örneğin, her bir sUSD token’ı ABD dolarının fiyatını izler.

SNX Token Nedir?

Yapılan açıklamalara göre, Synthetix’te geleneksel para birimleri, kripto para birimleri, emtialar ve ters endeksler dahil olmak üzere çok çeşitli Synth’ler bulunuyor.

Synthetix, Ethereum üzerine inşa edilmiş, merkezi olmayan bir sentetik varlık çıkarma protokolüdür. Bu sentetik varlıklar sözleşmede kilitlendiğinde, sentetik varlıkların (Synths) piyasaya sürülmesini sağlayan Synthetix Network Token (SNX) ile teminatlandırılıyor. Bu teminat modeli, kullanıcıların Synth’ler arasında doğrudan akıllı sözleşmeyle dönüşüm gerçekleştirmesini sağlayarak, karşı taraf ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Platformun açıklamalarına göre bu mekanizma sayesinde DEX’lerin yaşadığı likidite sorunu çözülmüş oluyor.

Bunlar ek olarak Synthetix şu anda sentetik geleneksel para birimlerini, kripto para birimlerini ve emtiaları destekliyor.

Tüm Synth’ler, SNX token’ları ile ve şu anda %750 teminatlandırma oranı ile destekleniyor. Ancak bu oranın gelecekte topluluk yönetişim mekanizmaları yoluyla yükseltilebileceği veya azaltılabileceği ifade ediliyor. Ayrıca SNX staker’ları Synth’leri basarken borçlanıyorlar ve sistemden çıkmak yani SNX’lerinin kilidini açmak için Synth’leri yakarak bu borcu geri ödemeleri gerekiyor.

Platformun açıklamalarına göre şu anda beş Synth kategorisi bulunuyor: Geleneksel para birimleri, emtialar, kripto para birimleri, ters kripto para birimleri ve kripto para birimi endeksleri. Geleneksel para Synth’leri arasında ise sUSD, sEUR, sKRW bulunuyor. Bunun yanında kripto para birimleri arasında da  sBTC, sETH ve sBNB yer alıyor.

Synthetix Network Token Yorum

SNX Token yorumlarına bakıldığında, özellikle yatırımcıların bu kripto para birimi için umutlu oldukları görülüyor. Çünkü SNX token yukarı yönlü bir grafik çiziyor ve yazının yayına hazırlandığı anda da 6,16 dolardan işlem görüyor.

Bunların yanında yatırımcıların yorumlarına göre, SNX token Bitcoin sebebiyle bir düşüş gösteriyor ve yükselişe geçmesi bekleniyor. Bununla birlikte SNX token’ın fiyat hareketlerinin yavaşlamış olması da yatırımcıların endişelenmesine sebep oluyor.

Bunlara ek olarak yatırımcıların ilgisindeki artış sebebiyle, “SNX Token, SNX Binance, snx token nereden alınır” gibi aramaların da arttığı görülüyor.

SNX Token Yorumlar

SNX token ile ilgili yorumlarda bulunanlar en yüksek ve en düşük fiyat açısından da kripto para birimini değerlendiriyor. SNX’in en düşük ve en yüksek değerleri arasında çok büyük fark olduğunun görülmesi ve mevcut fiyatın rekor fiyata yakın olması yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Bu noktada SNX token’ın 5 Ocak 2019’da 0,0324 dolar ile tüm zamanların en düşük seviyesini gördüğünü ve 15 Ağustos 2020’de 7.37 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesini gördüğünü belirtmekte fayda var.

Bunlara ek olarak Synthetix Network Token, 583.052.407 USD işlem hacmi ile CoinMarketCap verilerine göre piyasa hacmi bakımından en büyük 32. kripto para konumunda yer alıyor.

Synthetix Network Token Nasıl Satın Alınır?

Yatırımcıların ilgisini çeken SNX token, dünyanın en büyük işlem hacmine sahip kripto para işlem platformu Binance aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde satın alınabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar