X


Stellar Ağında Korkutan Çöküş: İşlemler 2 Saat Boyunca Onaylanmadı

Stellar Development Foundation'ın node'larının çökmesi nedeniyle Stellar ağındaki işlemler 110 dakika boyunca onaylanamadı.
18:00
16 Mayıs 2019

Piyasa değerine göre Coinmarketcap’te dokuzuncu sırada yer alan popüler kripto para birimi Stellar, yatırımcılarını ve kullanıcılarını korkuttu. 15 Mayıs’ta Stellar ağındaki işlemlerin onaylanması iki saat süresince durdu.

Stellar Development Foundation

Yaklaşık 110 dakika süren işlem kesintisinin, Stellar Development Foundation (SDF) node’larının aynı anda çökmesinden kaynaklandığı ortaya çıktı. Stellar ağındaki node’ların büyük bir kısmını elinde bulunduran Stellar Development Foundation’daki (SDF) çöküşün sebebi ise henüz netleşmedi.

Bu durum Stelllar ağındaki işlemler için fikir birliğine varılamamasına ve işlemlerin onaylanmamasına neden oldu. Sorun çözülene kadar 2,6 milyar dolar piyasa değerine sahip olan Stellar ağındaki işlemlerin hiçbiri onaylanamadı. Cryptobrant adlı Reddit kullanıcısı söz konusu üzücü durumun ardından şu paylaşımda bulundu.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Umarım bu durumun ardından merkezsizlik konusunu daha etraflıca ele alırız. Ağ büyüdükçe yeni katılanların eski node’lara güvenmesi ağın merkezsizleşmesini zorlaştırıyor.

Stellar’dan Açıklama Gelmedi

Ağdaki kesintiye ilişkin Stellar resmi blogunda henüz bir şey yayımlanmadı. Ancak Stellar yetkilileri, Reddit’teki tartışmalara “Bunun üzerinde çalışıyoruz” şeklinde cevap vermekle yetindi. Reddit’te Stellar ağındaki kesintinin başarısız bir yükseltmeden ya da saldırı girişiminden kaynaklandığına ilişkin birçok iddia ortaya atıldı.

Stellar Lumens, ağdaki önemli kesintinin medyaya yansımasının ardından ciddi bir satış baskısıyla karşılaştı. 15 Mayıs’ta fiyatı $0,16’a kadar yükselen Stellar Lumens haberimizin hazırlandığı sırada %16,23’lük artışla $0,139’dan işlem görüyordu.

Stellar izleme servislerine bakılacak olursa ağ şu anda normale döndü ve düzgün bir şekilde çalışıyor. Stellar cephesinden ise herhangi bir şekilde resmi bir açıklama gelmiş değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar