X


Son Günlerin Yükselen Yıldızı, Yeni Rekorlar Kırmaya Devam Ediyor

Son günlerde ciddi bir artış yaşayarak yatırımcısını sevindiren kripto para birimi her geçen gün yeni bir rekora imza atıyor.
09:36
4 Eylül 2021

Son NFT ve DeFi çılgınlığı tarafından yönlendirilen Solana’nın (SOL) yükselişi yatırımcıların yüzünü güldürüyor. Piyasa hacmi bakımından 7. en büyük kripto para konumuna yükselen SOL, artış grafiklerini sürdürüyor.

Solana’nın Muazzam Artışı

Elde edilen verilere göre son 1 hafta içinde %70’in üzerinde artış yaşayan SOL, son 1 ayda da %300 artış yaşamış oldu. Yazının kaleme alındığı an itibari ile 146 dolardan işlem gören SOL, bugün 150 dolar ile de kendine yeni bir rekor seviye belirlemiş oldu.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Piyasa hacminin 43 milyar dolar üzerine yükselmesi ile birlikte SOL, bir fenomen haline gelen Dogecoin’i yerinden ederek 7. en büyük kripto para konumuna yükseldi. Analistler, SOL fiyatındaki artışın genel kripto para piyasası ile de bağlantılı olduğunu ifade ederken kripto para birimini artışının arkasında farklı sebeplerin de olduğunu belirtmek gerekiyor. Yapılan açıklamalara göre genel kripto para piyasasındaki toparlanmanın yanı sıra non-fungible token alanının popülaritesinin artması da SOL fiyatının yükselmesini sağladı.

NFT Ekosistemindeki Büyüme

NFT’lere olan ilgi 2021 yılında çok yüksek seviyeler ulaştı. Ancak Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) Mayıs ve Haziran arasında %50’nin üzerinde düştüğünde alana olan ilgi azaldı. NonRarible.com’dan alınan verilere göre, aylık satış hacmi aynı dönemde 520 milyon dolardan 59 milyon dolara düşerek %80’e yakın bir gerilemeye işaret ediyor.

Ancak yine de ünlü isimlerin NFT alanına girmesi ile birlikte ekosisteme olan ilginin arttığını belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla NFT alanı her zamankinden daha güçlü ve yeni rekorlar kırıyor. Ağustos ayında, Temmuz ayındaki 325 milyon dolarlık toplam işlem hacmine göre yaklaşık %1000 artışla 3 milyar dolarlık bir toplam işlem hacmi görüldü.

Bu sebeple, Solana‘nın NFT projesi Degenerate Ape Academy’yi başlattığında fiyatın üç katına çıkarması ve diğer NFT projelerinin SOL’un blok zinciri üzerine inşa edilmesine kapı açması tesadüf değil.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar