Son Dakika: SEC Başkanı Konuşuyor! Önemli Kripto Para Açıklamaları!

Gensler bugün katıldığı etkinlikte kripto paraları da konu alan önemli açıklamalarda bulundu.
17:57
14 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

SEC Başkanı Gensler, kripto paraları konu alan önemli açıklamalarda bulunuyor. Kritik konuşmanın detayları neler? Öncelikle bir önceki konuşmasında Gensler, CFTC’nin Bitcoin ve Ethereum hakkındaki yetki taleplerine desteğini ifade etmişti. Ardından kripto paraların çoğunun kendi sorumluluk alanlarına girdiğini söyledi.

SEC Başkanı Kripto Para

Gensler biraz önce yaptığı açıklamalarda kripto paraların çoğunun menkul kıymet olduğunu ve kendi yetki alanlarına girdiği söyledi. Bunun birçok defa yaptı. Ancak önemli olan “arkadaşlarıma kripto para piyasalarını incelemeye başlamaları talimatı verdim” cümlesiydi. Yani SEC resmen seri davalara hazırlanıyor olabilir.

“Merkezi olan veya olmayan kripto para borsaları da kurallara uymak zorundadır, SEC’e kaydolmanız gerekiyor. Kongre ile ilgili girişimler konusunda iş birliği yapacağım. Kripto paralar doğası gereği riskli ve mevcut kamu aydınlatma süreçlerinde onlar için bir esnetme yapmanın uygun olmadığına inanıyorum.”

Kripto paralar üzerinde yıllardır çalışan Gensler, hükümet tarafından rastgele seçilmiş bir isim değildir. Devam eden regülasyon çalışmaları sırasında SEC’i ön plana çıkaran Gensler, kripto şirketlerinin kendilerine gelerek gerekli izinleri alması gerektiğini söylüyor.

Kripto Paralara Odaklandılar

Gensler “Tahmine dayalı veri analitiğinden kriptoya kadar teknolojiler ve iş modelleri, dünyayı değiştirmeye devam ediyor” dedi. Bu değişime ayak uydurmak için çabaladıklarını da söylerine ekledi.

“Altın standardımızı korumak ve geliştirmek için elimizden gelen her şeyi yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bana göre bunu yapmanın yolu var. Biri, SEC’in yeterli kaynaklara sahip olduğundan emin olmak, böylece biz de işi görevimizi kusursuz yapabiliriz. Diğer yol ise, faaliyetlerimizde verimliliği artırmak için Komisyon ve personel ile birlikte çalışmaktır. Kripto piyasalarındaki yatırımcılar ve ihraççılar, aynı altın standardımızdan faydalanmalıdır.”

Ardından kripto paraların kendi yetki alanlarında olduğu görüşünü yineledi.

“Sermaye piyasalarımız dünyanın en likit ve yenilikçi piyasalarıdır. Kripto pazarındaki yaklaşık 10.000 tokenin büyük çoğunluğunun menkul kıymet olduğuna inanıyorum. Bu binlerce kripto menkul kıymet tokeninin teklifleri ve satışı menkul kıymetler kanunları kapsamındadır. Bu nedenle, SEC personelinden tokenlerini kaydettirmek için doğrudan girişimcilerle çalışmasını istedim. ve uygun olduğunda menkul kıymetler olarak düzenlenir.”

Bu süreci doğru yöneten kripto para girişimleri SEC kaydının ardından dava riskini de ortadan kaldırabilir. Bu tarz kayıt haberlerini ilerleyen günlerde daha fazla duyabiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar