Son Dakika: SEC Açıkladı! FTX İçin Kritik Hamle!

Geçirdiği zorlu dönemler neticesinde kripto para piyasalarında ciddi değer kayıplarına neden FTX'e, SEC'den kritik hamle!
22:07
9 Kasım 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), mevcut konumda müşteri para çekme işlemlerini gerçekleştiremeyen dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’e daha öncesinden açılan soruşturmayı genişlettiğini bildirdi.

SEC Soruşturmayı Genişletti

SEC, FTX’in CEO Sam Bankman-Fried’in diğer kripto para projeleriyle olan ilişkisinin yanı sıra müşteri mevduatlarını düzgün bir şekilde yönetip yönetmediğini incelemeyi planladığını duyurdu. Açılan soruşturmanın, kripto para borsasındaki yüklü para çekme talebinin ardından FTX’in son likidite kriziyle ilgili olduğu belirtiliyor. Kripto para borsası FTX yaşanan gelişmelerin ardından para çekme işlemlerini tamamen durdurdu ve Binance’i müşterilerin varlıklarını korumak için şirketi satın almaya çağırdığını açıklamıştı. Ayrıca FTX’in, Türkiye kolu olan FTX TR’ye aktarım ve para çekme işlemlerinin durdurulma haberinin ardından bugün 50.000’ye kadar olan Türk lirası bakiyelerinin çekim işlemi başlatıldı.

Alameda Research Soruşturma Kapsamında

Bununla birlikte Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, FTX US’nin operasyonlarını ve bunun ABD dışındaki operatörle ilişkisini araştıracağının da belirtti. Ayrıca Alameda Research de araştırma kapsamında. Firmanın FTX ile bir ortaklık içerisinde olduğu öne sürüldü. Kripto para borsasının yaşanan sıkıntı süreçlerinden önce Alameda CEO’su Caroline Elison, Binance’ın satmayı planladığı tüm FTT token’larını piyasayı etkilemelerini önlemek için satın almayı teklif etmişti. Teklif nihayetinde reddedildi ve FTT son 7 gün içerisinde %87 oranında düştü.

Öte yandan SEC, başlatılan soruşturmaya ilişkin 2022 yılı içerisinde benzer çalışmalar yürütmüştü. Yine yaşadığı problemlerin ardından kripto para piyasalarında derin düşüşlere neden olan Terra’nın (LUNA) geliştirici firması Terraform Labs, Amerika Birleşik Devletleri Temyiz Mahkemesi tarafından, kuruluşun Mirror protokolü aracılığıyla menkul kıymetler yasasını ihlal edip etmediği konusunda SEC mahkeme celplerine uyması emredilmişti. Benzer araştırmalar daha sonra LUNA’ya kadar genişletildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar