Son Dakika: Sam Bankman-Fried’ın Mahkemesinde Kritik Gelişme!

FTX borsasının çöküşünden sorumlu tutulan eski CEO Sam Bankman-Fried'ın çıktığı mahkemede kritik gelişme! İşte ayrıntılar!
22:40
3 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Çöküşüyle kripto para piyasalarında derin etki uyandıran FTX borsasının eski CEO’su çıkarıldığı mahkemede kritik açıklamalar geldi!

Binlerce Delil

İflas eden kripto para borsası FTX’in çöküşünden sorumlu tutulan eski CEO Sam Bankman-Fried, yaşanan olayların ardından uzun süredir aranıyordu. Yapılan aramalar sonrasında Bahamalar’da tutuklanan Sam Bankman-Fried, Amerika Birleşik Devletleri’ne iadesinin ardından bugün mahkemeye çıkarıldı. Birçok iddiaların hedefi olan Sam Bankman-Fried hakkında mahkeme Savcısı Sassoon, ABD hükümetinin önümüzdeki iki hafta içerisinde FTX kurucusunu suçlayacak binlerce belge sunacağını açıkladı. Savcının açıklamalarının ardından bu durumun üzerine söz alan FTX eski CEO’su Sam Bankman-Fried iddiaları şahsına yöneltilen tüm suçlamaları reddetti.

“Kısıtlama Talebi”

Bununla birlikte iddialarına ek olarak Savcı Sassoon, SBF’nin kripto para borsası FTX’in ve borsanın kardeş şirketi Alameda Research’ın varlıklarına erişimini ve aktarımını engelleyen ek kefalet şartlarını mahkemeden talep etti. Kripto para piyasaları ve yatırımcılarını yakından ilgilendiren kritik mahkemeden sorumlu Yargıç Lewis Kaplan, Savcının SBF’ye yönelik “kısıtlama” talebini onaylayarak, bir sonraki duruşma tarihini yeterli delillerin ve iddianamelerin düzenlemesi adına 2 Ekim 2023 tarihini belirleyerek duruşmayı sonlandırdı. Alınan kararın ardından Sam Bankman-Fried, varlıklara erişiminin yasaklanması talebine öfkelenerek avukatlarına bir dizi notlar yazdığı belirtiliyor.

Kripto para piyasalarının içinde bulunduğu ayı sezonu nedeniyle birçok büyük şirketin likidite krizi yaşamanın ardından iflasını bildirmişti. İflas eden şirketlerden biri olan FTX, geçirdiği zorlu süreçlerin sonrasında dünyanın hacim bakımından lider kripto para borsası olan Binance ile arasında geçen gelişmeler sonrasında resmen çöküşünü bildirdi. Kripto para borsasının yerel token’ı olan FTT, çöküş haberinin ardından çok ciddi değer kayıplarına tanık oldu. FTT’ye benzer şekilde lider kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) ve Ethereum’da (ETH) dahil olmak üzere birçok token değer kayıpları ile karşı karşıya kaldı. Yaşanan gelişmelerin yatırımcıların piyasalara olan güveninin azalmasına neden olduğu belirtiliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar