Son DAKİKA! Kripto Paraları İlgilendiren 2 ABD Verisi Geldi! BTC Son Durum!

Bitcoin 16.800 doları korumaya çalışıyor ancak son veriler daha fazla düşüş olabilir diyor. Neler oluyor?
16:36
5 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kral kripto para birimi dün Fed tutanaklarının ardından yükselişini durdurdu ve 16.800 doların üzerine konumlandı. Şimdi ise kripto paraları ilgilendiren 2 yeni kritik veri açıklanıyor. Cumartesi günü bu açıklanacak verilerle ilgili beklentileri paylaşmıştık. Peki son verileri nasıl yorumlamamız gerekiyor?

Kripto Paralar Son Dakika

İki kritik veri açıklandı, kripto paralar hareketlendi. Verilerin açıklamasından itibaren Bitcoin fiyatı 16.800 doların altına iğne attı ve 16:36 itibariyle 16.800 doların üzerinde konumlanmaya devam ediyor. İstihdam halen son derece güçlü ve işsizlik başvuruları beklenenin epey altında geldi. Fed daha fazlasını istiyor, istihdam düşmezse Fed ayağını gaza basmaktan korkmayacaktır.

  • İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları Açıklanan: 204K (Önceki: 225K)
  • ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği (Ara) Açıklanan: 235K (Önceki: 127K)

Enflasyonu dizginlerken resesyon riskini şimdilik önemeyen ABD Fed önümüzdeki ayın başında Şubat toplantısını yapacak. Son 2 aylık enflasyon verisi düşük gelse de Fed temkinli davranacağını defalarca söyledi. Enflasyonda net bir zirve görmeden faizleri kesinlikle indirmeyeceklerini dün açıklanan tutanaklarda da gördük. 2023 yılı boyunca faizler 5-6 puan aralığında sabit tutulacak ve etkileri yaklaşık 11 ay boyunca izlenecek. Fed’in en iyimser senaryosu ise 2024 yılı ikinci yarısında faizlerin indirilmesi yönünde.

Kripto Paraları Neler Bekliyor?

Yazı hazırlandığı sırada Fed’den George konuşuyordu. O da dün gelen tutanaklardakine benzer şeyler söyledi ve faizlerin bu yıl indirilmeyeceği hususunun altını çizdi. Piyasadaki iyimser beklenti ise yılın ikinci yarısından sonra Fed’in zayıfta olsa indirime gideceği yönündeydi. Peki Fed üyesi yazı hazırlanırken neler söylüyor?

“Fed faizleri 2024’e kadar artıracak. Resesyon öngörmüyoruz ancak riskler var. Son enflasyon verileri olumlu işaretler gösteriyor. Fed’in bilançosunu küçültmeye devam etmesi çok önemli. Fed faiz oranlarını artırdığında ekonomik riskler ortaya çıkıyor.”

Ayrıca Fed’in harekete geçmek için (pivot değişikliği) bir sebebi olmadığının da altını çiziyor. Son gelen güçlü istihdam verisi yarın açıklanacak olarak Tarım Dışı İstihdam’ın da beklenti üzerinde gelerek Bitcoin’in bir tur daha düşüş yaşamasına sebep olabilir. Fed’den George şunu söyledi;

“Finansal sistemde patlamanın eşiğinde bir şey görmüyorum.”

Bitcoin 16:47 itibariyle 16.800 doların üzerine yeniden çıktı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar