Son Dakika: Genesis Açıklama Yaptı! Kripto Paralar Tetikte!

Kripto para yatırımcıları tetikte çünkü durum son derece kritik. Genesis açıklama yaptı.
17:40
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

En büyük kripto para kredi borç veren olan Genesis zor durumda ve iflas ihtimali yatırımcıları tedirgin ediyor. Derken birkaç dakika önce Genesis yatırımcılarına bir mektup gönderdi ve son durum bilgilendirmesi yaptı. En büyük kripto para şirketlerini çatısı altında bulunduran DCG’nin alt şirketi olan Genesis bütün bir kripto para ekosistemini tehdit ediyor.

Kripto Paralar Son Dakika

Biraz önce paylaşılan yatırımcı mektubu Genesis’in güncel durumuna dair yaptığı son açıklama olduğu için kritik öneme sahip. Hatırlarsanız kısa süre önce Gemini borsasının kurucu ortağı Twitter hesabı üzerinden artık sabrımız taşıyor minvalinde açıklama yapmıştı. Ardından DCG kurucusu Silbert, çalışmaya devam ettiklerini ve iletişimi koparmadıklarını söyledi. Son yatırımcı mektubunda şunlar yazıyor;

“Mümkün olduğunca çabuk hareket etmeye kararlı olsak da bu biraz daha zaman alacak çok karmaşık bir süreç. Borç alma ve borç verme aracılık işimiz için bir çözüm bulmaya ve etkilenen tüm müşteriler için en iyi sonuca ulaşmaya odaklanmaya devam ediyoruz”.

Kasım ayında FTX’in çöküşünün ardından Genesis, Gemini borsasının müşterilerine ait olan 900 milyon dolarlık fonu kilitledi. Yakın bir çözüm ve hatta iflas başvurusu raporlarının ortasında, Aralık ayı başlarında Genesis, bir tür çözümün muhtemelen günler yerine “haftalar” alabileceğini açıklamıştı.

Kripto Paralar Sert Düşebilir

Gemini‘nin kurucu ortağı Cameron Winklevoss’un DCG CEO’su Barry Silbert’e “kötü niyetli oyalama taktikleri” nedeniyle ateş püskürdüğü bugünlerde kripto para yatırımcılarının tedirgin olmak için çok fazla sebebi var. Gemini borsası, Genesis ve DCG’ye gerçek bir yol haritası açıklamaları için 8 Ocak tarihine kadar süre vermişti. Eğer pazartesi gününün ilk saatlerine kadar DCG bir yol haritası çıkarmazsa Gemini borsası daha sert adımlar atmak zorunda kalabilir.

Gemini kurucu ortağına göre DCG süreci bilerek çıkmaza götürüyor ve onları avukatlarla konuşmaya davet ediyor. SEC Başkanı Gensler, her işi yapan kripto şirketlerini geçtiğimiz ay ağır biçimde eleştirmişti. Bugünlerde Gensler’in aslında doğru bir noktaya parmak bastığını görüyoruz. DCG kendi kendine verdiği borcu yine kendisi ödemediği için kendisini iflasa sürüklüyor. Önümüzdeki aylarda DCG alt şirketlerinin bu sorundan etkilenip varlıklarını satmak zorunda kalma ihtimali oldukça korkunçtur. Sadece Grayscale elinde milyarlarca dolar kripto para tutuyor ve bu satışları karşılayabilecek bir pazar ilgisi şu an yok. Yani bu demek oluyor ki kripto paralarda aşırı satışların zirvelerini görebiliriz. Elbette tahminler bir yere kadar ve beklemekten başka çare yok.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar