X


Son Dakika: FED Yeni Faiz Açıklaması! Bitcoin ve Altcoinler Nasıl Etkilenecek?

FED önümüzdeki toplantılar için ne planlıyor? Son dakika açıklamasını nasıl yorumlamak gerekir?
19:40
21 Mart 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasaları bu ay yapılan toplantıyı yakından izledi ve kararın ardından küçük çaplı da olsa bir toparlanma yaşandı. Peki bundan sonraki toplantı ne zaman ve FED son açıklamasında neyin sinyalini verdi? Tüm detaylarıyla kripto para piyasaların muhtemel etkisini ele alıyoruz. İşte detaylar.

FED Yeni Faiz Açıklaması

Bir sonraki toplantı Mayıs ayının ilk haftasında yapılacak ve önümüzdeki 1 aydan uzun bir süre var. Fakat FED daha şimdiden piyasaları gelecekte alınacak kararlara hazırlıyor. Bugün akşam saatlerinde gelen açıklamada ise toplantılarda 25 baz puan üzerinde artış yapılabileceği sinyali verildi. Yıllık toplam 7 faiz artışıyla %2,5 gibi bir rakam hedeflendiği zaten söylemişti.

Açıklamaların ardından Mayıs ayında 50 baz puan artış beklentileri %60’a çıktı. Ayrıca FED Başkanı Powell son yaptığı açıklamalarda açıklanan beklentilerin mevcut koşullar sebebiyle hızla değişebileceğini de söyledi. Enflasyon, işsizlik rakamları ve faiz beklentisini bu şekilde yorumlayabiliriz. Fed henüz agresif şekilde varlıkları azaltmaya başlamadı bununda olmasıyla birlikte risk piyasalarındaki volatilitenin daha da artması bekleniyor.

Bitcoin ve Altcoinler

Yapılan açıklamalarla birlikte Bitcoin 15 dakikalık kırmızı mumunu yaktı. Bitcoin fiyatı 41.110 dolar seviyelerinden 40.800 bandına gevşedi ve yazı hazırlandığı sırada 40.900 doların üzerinde bulunuyor. Öte yandan bu ay yapılan toplantıda 50 baz puanlık artışa dair bir sinyal verilmemişti. Bitcoin’in 25 bp artış sebebiyle güçlü kaldığını da hesaba katarsa kısa vadede fiyatın aşağı yönlü bir hareket başlatma riski de bulunuyor.

Ethereum ve BNB gibi popüler kripto paralar son açıklamalara rağmen pozitif kalmaya devam ediyor. S&P 500 faiz açıklamasıyla birlikte negatife döndü. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Ulusal İşletme Ekonomisi Birliği’nin ekonomi politikası üzerine yıllık konferansında açıklamalar yapmaya devam ediyor. İlerleyen dakikalarda Bitcoin’in daha da düşme ihtimaline karşı altcoin yatırımcılarının temkinli olması gerekir.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar