X

Son Dakika: FED Tutanakları Açıklandı! Bitcoin ve Altcoinler!

Tutanakların açıklanması Bitcoin volatilitesini daha da artırdı. Peki detaylar neler?
22:02
5 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bugünün en büyük korkusu akşam 22:00 sularında açıklanacak olan FOMC tutanaklarıydı. Tam da bu yüzden 21:00 itibariyle yoğun bir satış dalgası başladı. Dakikalar önce Bitcoin (BTC) 45.500 dolar bölgesine dokundu ve yeniden 47.000 doların üzerine çıkmak için yeltendi. Dakikalar önce FED tutanakları yayınlandı.

FED Tutanakları Açıklandı!

Aralık ayında gelen açıklamalar hepimizin zihninde yerini koruyor. Varlık alımlarının azaltılması, faize dokunulmaması. Tüm bunlara ek olarak bir de bu kararların alındığı toplantının tutanakları bulunuyor. Bu doküman bize üyelerin tüm bu konularla alakalı detay görüşlerini anlama fırsatı veriyor. Örneğin birkaç üyenin daha erken ve sert faiz artışları istemesi bu tutanaklarla öğrenebileceğimiz bir şeydir. Veya stablecoinler, kripto paralar gibi konularda üyelerin fikir beyan etmesi de önemlidir.

Bilinmezlik genellikle Bitcoin fiyatını aşağıya çeker. Bugün yaşanan bilinmezlik tam olarak bunu yaptı. Dakikalar içinde Bitcoin fiyatı 45.500 dolara kadar gevşedi.

FED Tutanaklarının Detayları

Tutanaklar henüz açıklandığı için detaylar geldikçe bu içeriği güncelleyerek birkaç dakika içinde tüm önemli kısımlara erişmenizi sağlayacağız.

 • Katılımcılar net varlık alımlarının devam eden hızına artık gerek olmadığını belirttiler. Daha güçlü bir iş piyasası bu görüşlerine gerekçe oldu.
 • Ekonomi, iş gücü piyasası ve enflasyon göz önüne alındığında Federal Fon oranının katılımcıların önceden tahmin edilenden daha erken bir oranda yükseltilmesinin gerekli olabileceğini vurguladılar.
 • Katılımcılar net varlık alımlarının daha erken tamamlanmasının daha iyi bir sonuç getirebileceğini savundular. (Bu Bitcoin fiyatı için olumsuz)
 • Federal fon oranını yükselttikten kısa bir süre sonra Federal Rezerv‘in bilançosunun boyutunun makul bir şekilde azalmaltmaya başlamanın olumlu olabileceği söylendi.
 • Üyeler, ekonomik durumun gerektirmesi halinde alımların yeniden ayarlanmaya hazır tutulmasını tavsiye ettiler. (Yeniden varlık alımlarının artırılması vs)
 • Komite üyeleri yüksek enflasyon konusunda güçlü kararlılık gösterilmesi gerektiğine inanıyor.
 • Aralık ayı toplantısında politika normalleşmesi kararı alınmadı.
 • Katılımcıların çoğu enflasyona yönelik risklerin azaldığını hissediyor.
 • Birkaç katılımcı, önceki on yılda enflasyonu düşük tutan yapısal faktörlerin pandeminin etkisi geçtiğinde yeniden ortaya çıkabileceğini savundu.
 • İşgücü piyasasının hızla iyileştiği vurgulandı. Birçok katılımcı iyileşme oranının korunması halinde hızla maksimum istihdama ulaşılabileceğini düşünüyor.
 • Yeni varyantların ekonomik aktiviteyi olumsuz etkileyebileceği konusu vurgulandı. Bu durumun enflasyonu yukarı yönlü etkileyebileceği konusu ele alındı.
 • Küresel tedarik zinciri zorluklarının en az bir yıl daha süreceği tahmin ediliyor.
 • Diğer taraftan, Fed yetkilileri faiz artışının beklenenden daha erken olma ihtimalinin yükseldiğini belirtti.

Şimdilik önemli başlıklar bu şekilde, 22:20 itibariyle tüm detayları aktardık ve Bitcoin 45.600 dolara kadar gevşedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar