X

Son Dakika: Evergrande Gelişmesi Kripto Paraları Nasıl Etkileyecek? Bitcoin Neden Düşüyor?

Evergrande konusu artık netleşti. Önümüzdeki saatlere dikkat!
22:37
10 Kasım 2021

Geçtiğimiz haftalarda Çin emlak devinin tahvil ödemeleri yapamadığını ve bu yüzden risk piyasalarının düştüğünü görmüştük. Son dakika gelişmesine göre verilen ek süre içinde de Evergrande ödemeleri yapamadı. Peki bu durum kripto para piyasalarını nasıl etkileyecek, risk içeren varlıklardan yeniden kaçış başlayacak mı?

Evergrande Resmen İflas Etti

Tahvil ödemesini verilen ek sürede de yapamayan şirket resmen iflas etti. Bitcoin (BTC) 67.500 dolara geriledi.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Deutsche Marktscreening Agentur (DMSA) şu anda şirkete karşı iflas davası hazırlıyor. Evergrande, Eylül ayı sonunda vadesi gelen yaklaşık 47,5 milyon dolarlık tahvil ödemelerinde temerrüde düşmüştü.

Şirket, borcunu yönetmek amacıyla Evergrande Emlak Hizmetleri Grubundaki 5,1 milyar dolarlık hisseyi Çin’deki en büyük 13. emlak geliştiricisine sattı.

China Evergrande Group, resmi olarak 148,13 milyon dolarlık faiz ödemesini temerrüde düşürdü. Evergrande’nin tahvillerine yatırım yapan Deutsche Marktscreening Agentur (DMSA), şimdi şirkete karşı iflas işlemlerine hazırlanıyor. DMSA tarafından yazılan bir mektupta, Çinli emlak geliştiricisinin uluslararası yatırımcılara yapılan faiz ödemelerinde tekrar temerrüde düştüğü belirtildi. DMSA, Evergrande‘nin bugün vadesi gelen üç tahviline genel olarak 148,13 milyon dolar faiz ödemek zorunda kalacağını söyledi. DMSA Kıdemli Analisti Marco Metzler mektupta, “Ancak şu ana kadar tahvillerimizden herhangi bir faiz almadık” dedi. Metzler, “Hong Kong’daki bankalar bugün kapanırken, bu tahvillerin temerrüde düştüğü kesin” dedi.

Yani Evergrande kesin olarak battı. Bu durum küresel piyasalara yıldırım gibi düşecek. Bitcoin (BTC) 22:41 itibariyle 67.100 dolara kadar gevşedi.

Kripto Paralar Nasıl Etkilenecek

Öncelikle bu haber şu an fiyatlanıyor. Yaklaşık 22:00 itibariyle yayılan son dakika gelişmesi Bitcoin (BTC) fiyatında sert satışlar getirdi. Fiyatın ilk aşamada 66.500 dolara kadar gevşemesi olasıdır. Geçtiğimiz haftalarda Evergrande’nin ilk defa ödeme yapamadığına şahit olduk. Bu durum tüm risk piyasalarını oldukça olumsuz etkiledi. Büyük ihtimalle geçmişteki örneğe benzer şekilde kripto paraların düşüşe geçtiğini göreceğiz.

Borsalar günü düşüşle karşılayabilir, devlet tahvillere olan ilgi artacaktır. Stop bölgelerinizi doğru belirleyerek risklerinizi minimize edebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar