Son Dakika: Coinbase Borsasından Şok Kripto Davası!

Coinbase borsasından son derece cesur adım, dava kime açıldı? Bu davayı olağanüstü yapan şey neydi?
16:57
8 Eylül 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kıyamet gibi bir gün yaşıyoruz. ECB, FED ve SEC başkanları aynı anda ekonomi ve kripto paralar hakkında konuşuyor. Kraliçe Elizabeth ise ağır hasta ve aile üyeleri hastaneye gidiyor. Son 1 saattir yaşanan gelişmeler yetmezmiş gibi şimdi de Coinbase borsasının şok kripto davası gündeme oturdu. Diğer gelişmelerle ilgili duyurular Coin Türk üzerinden yayınlanıyor oradan takip edebilirsiniz. Konumuz Coinbase ve başlıyoruz.

Coinbase Kripto Davası

Coinbase, ABD Hazinesinin Tornado Cash üzerindeki yaptırımlarına yönelik ilk yasal itirazı destekliyor. Dava, yeni bir argümana odaklanıyor: ABD hükümetinin ulusal güvenlik amaçları için yinelenen kodu hedefleyip hedefleyemeyeceği. Çalışanlar, Teksas’ın Batı Bölgesi için ABD Bölge Mahkemesi’nde dava açtılar.

Dava, ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi’nin (OFAC), Tornado Cash’i yaptırım listesine almasının 1 ay sonrasında geldi. Davada, ikisi Coinbase çalışanı olan altı davacı bulunuyor. Borsa, Tornado Cash’i kullanan ve yaptırımların yürürlüğe girmesinden kısa bir süre zarar görebilecek kullanıcılara ulaştı. Davacılardan bazıları, Ukrayna’ya bağış yapmak için gizlilik odaklı kripto para mikserini kullandıklarını söylüyor.

Coinbase Herkesi Şaşırttı

Bu tarz sorunlu durumlarda şirketler kendilerini ortaya atmak istemez. Ancak Coinbase borsası Hazine yaptırımlarına meydan okuyan olağandışı adımı atan ilk şirket oldu. Kripto paraların özgürlüğü için çalışan ve kar amacı gütmeyen kuruluş Coin Center da kendi hukuki mücadelelerine hazırlandıklarını açıklamıştı.

Davacıların argümanının özü, onaylanmış akıllı sözleşme adreslerinin durumudur. OFAC, cüzdan adreslerini yıllardır onaylanmış olarak belirlemesine rağmen, Tornado Cash yaptırımları akıllı sözleşmeleri, teoride sonsuza kadar engelliyor. Akıllı bir sözleşme kendisini mahkemede temsil edemez, bu da süreci çok daha karmaşık hale getiriyor. Üstelik bu akıllı sözleşmenin tek bir kodlayıcısı da bulunmuyor. Açık kaynaklı olduğu için dünyanın dört bin yanındaki geliştiriciler ayakta kalmasına ve gelişmesine kodlarıyla destek oluyor.

Coinbase öncülüğündeki özgürlükçü grup ise bu kripto para mikserini kara para aklamak için kullananlarla, normal kullanıcıların ayrılması gerektiğine inanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar