Son DAKİKA! Coinbase Borsası Yakayı Sonunda Kurtardı! Bedeli Ne Oldu?

Dev borsa sonunda kurtuldu. Bu anlaşma ne anlama geliyor? Coinbase ve kripto paralar neden rahat bir nefes almalı?
17:08
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD’nin en büyük kripto para borsası olan Coinbase artık büyük bir dertten kurtulmuş oldu. Piyasalar olumlu karşılayabilir. Bununla birlikte halka açık bir şirket olan Coinbase’in karşı karşıya kaldığı bu durum diğer kripto para borsaları için de emsal teşkil edecek. Bedeli ağır olsa da Coinbase borsasının kurtulduğu dert neydi?

Coinbase Son Dakika

Amerika Birleşik Devletleri merkezli halka açık bir kripto para borsası olan Coinbase mali düzenleyicilerin kara para aklamayı önleme yasalarını ihlal ederek müşterilerin yeterli geçmiş kontrolü yapmadan hesap açmasına izin verdiğini tespit etmesinin ardından 50 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti. Bugün açıklanan, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Bakanlığı ile yapılan anlaşma, Coinbase‘in uyuşturucu kaçakçılarının, çocuk pornografisi satıcılarının ve diğer potansiyel kanun kaçaklarının borsada hesap açmasını engellemesi beklenen uyum programını güçlendirmek için 50 milyon dolar yatırım yapmasını da gerektirecek.

Coinbase hali hazırda halka açık borsada işlem gören bir şirket olduğu için bu tarz sorunlar ona ciddi zarar verebilir. KYC doğrulamalarında gerekli titizliği göstermeyen Coinbase borsasının aldığı ceza bir yana, halen KYC doğrulaması yapmadan işlem yapabildiğiniz borsaları düşünürsek gelecekte ABD vatandaşlarına hizmet veren daha fazla platformun ceza alabileceği gerçeğiyle yüzleşiyoruz.

Kripto Paralar İçin Olumlu

Düzenleyiciler, Coinbase’deki uyum sorunlarının ilk olarak, borsanın 2017’de New York’ta faaliyet göstermek üzere lisans almasının ardından 2020’de yapılan rutin bir inceleme sırasında tespit edildiğini söyledi. Borsanın kara para aklamayı önleme kontrollerinde 2018 yılına kadar uzanan sorunlar buldular. Coinbase başlangıçta, müşterilerin kimliklerini bilmek ve şüpheli faaliyetler için davranışlarını izlemek için kara para aklamayı önleme yasaları tarafından belirlenen gereklilikleri yerine getirmeleri için günlük operasyonlarını elden geçirmeye yardımcı olacak bağımsız bir danışman tutmayı kabul etti. Ancak bu, şirketin sorunlarını çözmedi ve düzenleyiciler 2021’de resmi bir soruşturma başlattı. Borsa iki kilit operasyonda geride kalmıştı: kimlikleri ilk bakışta karanlık görünen müşterilerin geçmişlerini daha derinlemesine araştırmak ve dahili izleme sisteminin oluşturduğu şüpheli faaliyet uyarılarını takip etmek.

Coinbase bu anlaşmayla birlikte artık geçmişe bir çizik attı. Bundan sonraki süreçte en azından kara para aklama yasalarına uyum noktasında geçmişteki hataları karşısına çıkmayacak. Bu kripto para piyasaları için oldukça iyi bir gelişmedir. Coinbase hisselerinin bu hafta bir miktar yükselmesi beklenebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar