X


Son Dakika: Bitcoin ve Altcoinler Hızla Neden Yükseliyor?

En büyük kripto para birimi aniden şahlandı. Fiyat 40.000 doların üzerinde ve yükseliş devam edebilir. Peki fiyat hareketinin temelinde ne var?
21:57
25 Nisan 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Dakikalar önce Bitcoin yeniden 40.000 doları aştı ve yazı hazırlandığı sırada 40.200 dolardan alıcı bulmaya devam ediyor. Birçok olumsuz gelişme ve yaklaşan FOMC toplantısı kripto paralar üzerinde ciddi bir baskı oluşturmuştu. Ancak akşam saatlerinde kesinleşen gelişmeyle birlikte en büyük altcoin yeniden 40.000 doların üzerine çıktı.

Bitcoin ve Altcoinler Neden Yükseliyor

Elon Musk’ın Twitter’ı aldığı kesinleşti ve Twitter hisse satışlarını şimdiden durdurdu. ABD borsalarının 23:00’da (Türkiye saatiyle) kapanmasıyla birlikte resmi açıklamaların da gelmesi bekleniyor. Dogecoin fiyatın volatilitenin artabileceğinden saatler önce bahsetmiştik, fiyat haberin paylaşıldığı saatlerdeki rakamın üzerinde seyrediyor. Dogecoin 0,155 dolardan alıcı buluyor.

ABD borsalarının kapanmasıyla birlikte Elon Musk tarafından yapılması beklenen açıklamalar fiyatın yükselişini destekleyebilir. Geçtiğimiz yılın boğasını tetikleyen Elon Musk eğer Bitcoin ve kripto paralarla alakalı olumlu gelecek planlarını açıklarsa boğa meşalesini eline almış olacak.

Elon Musk Satın Aldı

Twitter, Elon Musk’ın şirketin tüm hisselerini hisse başına 54.20 dolar karşılığında satın alma teklifini kabul etti. Tahmini net değeri 270 milyar dolar olan dünyanın en zengin insanı Elon Musk, Twitter’ın tek hissedarı oldu. Sosyal medya devi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Musk’ın şirketin tedavüldeki hisselerini birim başına 54.20 dolardan satın alma ve şirketi özel hale getirme teklifini kabul ettiğini doğruladı. Musk, Twitter‘ın “olağanüstü potansiyelini” ortaya çıkarmak istediğini açıklayarak, bu ayın başlarında 41 milyar doların üzerinde bir fiyatla şirketi mevcut değerlemesinden daha yüksek bir fiyatla satın almayı teklif etti. Gelişme, Musk’ın şirkette %9,2 hisseye sahip olduğunun ortaya çıkmasından günler sonra geldi.

Tesla ve SpaceX CEO’sunun şirketin %100 hissesini satın alma teklifi teknoloji dünyasında büyük bir haber olarak görülse de, şirketin yönetim kurulu “zehir hapı” olarak bilinen bir şeyi piyasaya sürdüğünde kabul edilme şansı daha düşük görünüyordu. Ancak firma o zamandan beri Musk’ın teklifi kabul ettiğini doğruladı. Twitter’ın gelecekteki potansiyelini övmenin yanı sıra Musk, sosyal medyayla ilgili olarak ifade özgürlüğünü savunmaya olan ilgisini defalarca dile getirdi. Şirkette %9,2 hisseye sahip olduğunu açıklamadan önce 80 milyon takipçisine platformun ifade özgürlüğünü destekleyip desteklemediğini soran bir anket yayınladı. “Bu anketin sonuçları önemli olacak” diye yazdı. Ayrıca platformdaki kripto para birimiyle ilgili spam hesaplarından da şikayet etti ve firmayı spam sorununu çözmek yerine NFT‘ler için destek sunmaya odaklanmasını eleştirdi.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar