Son Dakika: Binance, FTX’i Satın Alacak! Anlaşmanın Detayları Neler?

Dünyanın en büyük kripto para borsaları, dev rakiplerinden birini bünyesine katacak.
19:21
8 Kasım 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

CZ ve SBF birkaç dakika önce kripto para topluluğuna büyük müjdeyi verdi. FTT için açığa satış yapanlar tarihi bir kayıp yaşayacak. Anlaşmanın ardından BNB ve FTT token fiyatı hızla yükseliyor. Yatırımcılar artan volatiliteye karşı son derece dikkatli olmalıdır. Anlaşmanın detayları ve daha fazlası haberimizde.

Binance, FTX’i Satın Alacak

İddialar doğruymuş ve FTX iyi bir durumda değil. FTX borsasının kurucusu SBF ve CZ önemli açıklamalar yaptı. SBF şunları söyledi;

“Ekiplerimiz, para çekme birikimini olduğu gibi temizlemek için çalışıyor. Bu, likidite sıkıntılarını ortadan kaldıracaktı. CZ, Binance’a ve tüm destekçilerimize çok teşekkür ederiz. Bu, tüm sektöre fayda sağlayan kullanıcı merkezli bir gelişmedir. CZ, küresel kripto ekosistemini inşa etmek ve daha özgür bir ekonomik dünya yaratmak için inanılmaz bir iş yaptı ve yapmaya devam edecek. Medyada çatışma olduğuna dair söylentiler olduğunu biliyorum, ancak Binance, düzenleyicilerle endüstri ilişkilerini geliştirmek için çalışırken daha merkezi olmayan bir küresel ekonomiye bağlı olduklarını defalarca göstermiştir. Bizler emin ellerdeyiz.”

CZ ise şunları söyledi;

“Bu öğleden sonra FTX yardımımızı istedi. Ciddi bir likidite sıkışıklığı var. Kullanıcıları korumak için bir anlaşma imzaladık. Ele alınması gereken çok şey var ve biraz zaman alacak. Bu son derece dinamik bir durum ve durumu anlık olarak değerlendiriyoruz. Binance istediği zaman anlaşmadan çekilme yetkisine sahiptir. FTT’nin önümüzdeki günlerde olaylar geliştikçe oldukça değişken olmasını bekliyoruz. Binance, FTX’i satın alacak.”

FTT Token 19,77 $’a yükseldi. BNB ise 366 $’a çıktı.

FTX Batıyor Mu?

Evet, batıyordu. Ancak CZ olaya el attı. Kripto para endüstrisinde iflas eden şirketlerin kurtarıcı olma iddiasıyla Mayıs ayında ortaya atılan FTX ise ona sığındı. Durum tam olarak bundan ibaret. Alameda ve FTX kripto para piyasalarında birçok şirket korumacı politikaya geçerken agresif yatırımlar yaptı. Piyasaların yükselişine dair inançları onları yanlış adımlar atmaya itti.

Sonuç olarak Alameda’nın bilançosundaki balon ortaya çıktı. Yatırım şirketinin elinde Solana ekosistemindeki SOL ve diğer tokenlerden fazlasıyla bulunuyor. Ancak birçok altcoin, toplam dolaşım arzından daha fazla miktarda cüzdanlarında duruyor. Birkaç milyon dolarlık işlem hacimleri sebebiyle bu altcoinler kolay nakde çevrilemeyecek varlıklar olarak kabul ediliyor.

Şimdilik dolar endeksinin düşüşü, CZ’nin FTX’i kurtarmasıyla birlikte kripto para piyasalarında yükseliş haki. FTT short pozisyonlarının önümüzdeki saatlerde yüz milyon doları aşan miktarda tasfiye getirmesi bekleniyor.

Bugün saat 21:00’da CoinTürk Twitter hesabı üzerinden gündeme dair önemli bir Space yayını yapacağız. FTX satışı ve son gelişmelerle alakalı detayları konuşacağımız yayını Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar