Son Dakika! Binance Devasa Delist Adımı Atacak Mı?

Binance borsası baskıya dayanamamış olabilir. ABD'li düzenleyiciler kripto devini ülkeden uzaklaştırmaya çalışıyor.
18:50
17 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın hacim bakımından en büyük kripto para borsası olan Binance, ABD’li düzenleyicilerin baskısını fazlasıyla hissediyor. Silvergate, Paxos ve şimdi de soruşturma iddiaları. Binance borsasının uzun süredir SEC ile de soruşturma konusunda görüştüğü biliniyordu. Peki son sızıntılar ne anlama geliyor?

Binance Delist

Son Bloomberg raporuna göre Binance borsası ABD pazarından çekilmeyi araştırıyor. Ayrıca ABD merkezli kripto paraların borsadan delist edilmesi fikri de tartışılıyor. Eğer SEC bu taleplerde bulunduysa kripto para piyasalarını zor günler bekliyor olabilir. Öte yandan 19:24 itibariyle Binance CEO’su CZ son Bloomberg iddialarını yalanladı. Bloomberg akşam gündeme bomba gibi düşen duyuru konuya aşina kaynaklara dayandırmıştı.

“Konuya aşina bir kişiye göre, dünyanın en büyük kripto borsasını işleten şirket, önemli bir bankacılık ortağı ve stablecoin ihraççısıyla olan ilişkilerinin yetkililerin yoğun incelemesi sırasında sorun yaşamasının ardından geri çekilmeyi değerlendiriyor. Binance, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, Adalet Bakanlığı ve İç Gelir Servisi tarafından soruşturuluyor. İsminin açıklanmasını istemeyen kişiye göre Binance Holdings, bankalar ve hizmet firmaları gibi aracı firmalarla bağlarını koparıp koparmayacağına bakıyor ve ABD’deki girişim sermayesi yatırımlarını yeniden değerlendiriyor.”

Binance Holdings, ABD’deki kripto müşterilerine hizmet verme yetkisine sahip değil. Bunun yerine, bağımsız olduğunu iddia eden ve ABD’den ayrılmayı planlamadığını söyleyen çok daha küçük bir borsa olan Binance US üzerinden bölgedeki faaliyetlerini sürdürüyor.

ABD ve Kripto Paralar

PAXOS kısa süre önce BUSD ihracını durdurduğunu açıkladı ve Binance ile ilişkisini sonlandırdı. Ancak son iddialar Binance borsasının birden fazla soruşturmayla karşı karşıya olduğunu söylüyor. Tüm bu kaosun ortasında Binance borsasından yeniden net çıkışlar görülmeye başlandı. FTX borsasının iflası sürecindeki kadar olmasa da milyar dolarlık müşteri varlığı Binance borsasından çekiliyor. Bloomberg’in daha önce bildirdiğine göre, bu ayın başlarında Binance, Signature Bank’ın geri çekilmesinin ardından müşterileri için banka hesaplarını kullanarak ABD doları yatırma ve çekme işlemlerini askıya aldı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar