Son Dakika: Binance CEO’su Bunu Yapacağız Dedi! Düşüşten Sonra Şok Açıklama!

Kripto para yatırımcılarını daha fazla sömürmeyin ve onların varlıklarını harcamayın. Evet, CZ dolaylı yoldan bunu söyledi ve önerisini paylaştı.
22:09
8 Kasım 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Dünyanın hacim bakımından kral kripto para borsası bugün tüm piyasaya yön verecek adımlar attı. FTX anlaşmasının ardından yükselen piyasalar, CFTC’nin bu soruşturmaya başlamasıyla yönünü aşağıya çevirdi. Binance CEO’su CZ ise düşüşün ortasında oldukça önemli bir açıklama yaptı ve bunu yapacağız dedi.

Binance Açıklama

FTX daha önce açıkladığı gibi likidite konusunda iyi bir konumda olmadığını resmen ifşa etti. Müşteriler paralarını çekemiyor ve müşteri paralarının nerede olduğuna dair net bir açıklama yok. Binance CEO’su ise bu sorunu kökten çözecek önemli bir açıklama yaptı.

CZ şunları söyledi;

“Tüm kripto borsaları, rezerv kanıtı yapmalıdır. Bankalar kısmi rezervlerle çalışır. Kripto para borsaları bunu yapamaz”.

Bitcoin 22:30 itibariyle 17.600 dolara düştü.

Kripto paralar tam bir yıkım yaşıyor. CFTC’nin başlattığı bu soruşturma en iyi ihtimalle birkaç hafta kripto paraların ciddi baskı görmesine neden olacak. Anlaşmanın soruşturma konusu olması önemli riskler barındırıyor. Şu sorulara cevap aranması bile FTX’in başının derde girmesi demek.

  • FTX müşteri varlıkları ile yatırım yaptı mı?
  • FTT token borcu alıp/vererek bir kazanç elde etti mi?
  • SOL, FTT ve daha birçok token ile haksız kazanç elde etti mi?
  • Müşteriler paralarını neden çekemiyor, çekemedikleri süre boyunca yaşadıkları kayıp.
  • Alameda ve FTX arasındaki gizli ilişti.
  • Alemeda arasındaki ticari ilişkinin boyutu

Ve daha onlarca mayın var ve eğer CFTC bunları patlatmaya başlarsa kripto para piyasaları gerçek bir çöküş görebilir.

Binance CEO’sundan Öneri

Kripto para şirketlerinin iflasının en büyük tetikleyicilerinden biri müşteri varlıklarını aktif trade için kullanıyor olmalarıdır. Bugün CoinTürk Twitter Space yayınında da değindiğimiz gibi Celsius, 3AC ve diğerlerinin iflasını tetikleyen en temel gerekçe buydu. Yatırımcılar faiz geliri için varlıklarını bazı şirketlere emanet ediyor ve onlar da bu varlıkları riskli yatırımlarda değerlendiriyor. USDT ve USDC alarak risksiz faiz geliri elde etmek istediğinizi düşünün, Celsius bunun stETH ve 3AC bunu LUNA gibi riskli tokenlerde değerlendiriyor. Bu başınıza gelseydi gerçekten acı verici olurdu. Yatırımcılar bu konseptte sadece aldatılmıyor aynı zamanda paraları daha gasp ediliyor.

Binance CEO’su ise “rezerv doğrulaması” hamlesiyle benzer sorunların tekrar yaşanmaması için ortaya bir fikir attı. Buna göre Binance müşteri varlıklarını kullanmadığını teyit etmek için rezervlerini doğrulayacak ve yatırımcılar bunu takip edebilecek. Tüm borsaların bunu desteklemesiyle kullanıcılar varlıklarını blockchain üzerinde inceleyecek ve iflas ihtimali (en azından hikayeyle) ortadan kalkacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar