X


Son Dakika: Beklenen FOMC Tutanakları Açıklandı! Altcoinlere Dikkat!

Haftanın en önemli gelişmesi olarak gösteriliyordu. FOMC tutanakları saat 21:00 itibariyle açıklandı. İşte detaylar.
21:01
25 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Son toplantıdan bu yana yatırımcılar FOMC tutanaklarına odaklanmıştı. FED’in aldığı kararlarla ilgili detaylar ve daha fazlası burada yer alıyor. FED son toplantıda aldığı kararları nelere dayanarak aldı? FED üyelerinin görüşleri ve fikir ayrılıkları dahil birçok konuda bilinmeyenlere ışık tutan FOMC tutanakları kripto para fiyatlarına da direkt etki edebiliyor.

FOMC Tutanakları Açıklandı!

Saat 21:00 itibariyle FOMC tutanakları açıklandı. Burada merak edilen en önemli detaylardan biri FED’in 75 bp faiz artışına karşı yaklaşımı ve üyelerin bu yönde ne tavsiyeler verdiğidir. Ayrıca bilanço azaltılmasıyla alakalı atılacak muhtemel adımlarla alakalı bilgileri de burada görebiliriz. Burada anlık olarak gelen bilgilerle haber içeriğini güncellemeye devam edeceğiz.

  • 21:00 FOMC Tutanakları Açıklandı
  • FED üyelerinin çoğu sonraki toplantılarda 50 baz puan faiz artışını destekledi.
  • Tüm FED yetkilileri Mayıs ayı faiz artışını destekledi. Çoğu Haziran ve Temmuz aylarında 50 baz puanlık faiz artışına ihtiyaç olduğunu düşünüyor.
  • Üyeler Ukrayna çatışması ve Çin’de artan Covid vakasının yüksek riskler oluşturduğunu düşünüyor.
  • Tüm katılımcılar ABD ekonomisinin çok güçlü olduğunu ve iş gücü piyasasının oldukça sıkı olduğunu düşünüyor. Enflasyonun mevcut seviyede yüksek olduğunu altı çizildi.

Bitcoin yazı hazırlandığı sırada 29.760 dolardan alıcı buluyor. Anlaşılan önümüzdeki birkaç toplantıda faiz artışlarında 50 bp taban olarak alınacak. Açıklamaların ardından Bitcoin ve altcoinlerde kısa vadeli toparlanma yaşanabilir.

FED ve FOMC Ne İş Yapar?

Tüm ülkelerdeki merkez bankaları ile aynı göreve sahiptir ve güvenli, istikrarlı, finansal sistemi korumak için çabalar. Ülkenin para politikasını yürütür, bankaları denetler. Toplamda 12 Federal Rezerv Bankası ve 24 şubeden oluşur. ABD doları dünyada rezerv para birimi olduğu için FED tarafından alınan kararlar direkt olarak emtia, hisse senedi, ülkelerin para birimi, ekonomileri dahil hemen her şeyi direkt olarak etkiler.

Federal Açık Piyasa Komitesi (Federal Open Market Committee) ise FED’in para politikalarını oluşturan organıdır. ABD’nin para arzını ekonomik büyüme ve mevcut ekonomik şartlar çerçevesinde yönetir. Powell, FOMC toplantılarına başkanlık eder, yılda 8 kez toplanılır. Bu toplantılarda ABD ekonomisinin görünümü ve para politikasıyla alakalı tartışmalar yapılır.

FOMC, hedeflerine ulaşabilmek için birçok araca sahiptir. Bunların Zorunlu karşılıklar, iskonto oranı ve açık piyasa işlemleri aktif olarak kullanılıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar