f Son Dakika: ABD Üretim PMI Verileri Açıklandı! FED'in Faiz Kararına Nasıl Bir Etkisi Olacak? › COINTURK

Son Dakika: ABD Üretim PMI Verileri Açıklandı! FED’in Faiz Kararına Nasıl Bir Etkisi Olacak?

Özet

  • Temmuz ayı toplantısında politika faizinin 25 baz puan artırılmasının ardından piyasalarda gözler FED'in bir sonraki faiz toplantısına çevrildi.

  • FED Başkanı Powell, bir sonraki toplantıda alınacak faiz kararı adına kritik verilerin önemli bir rol oynayacağını vurguladı.

  • FED'in faiz kararına etki eden göstergelerden biri olan ABD Üretim PMI verileri de az önce açıklandı.

  • Piyasa etkisi: Nötr
16:49
1 Ağustos 2023

FED‘in Temmuz ayı toplantısında politika faizini 25 baz puan artırmasının ardından canlı yayında açıklamalarda bulunan FED Başkanı Powell, bir sonraki toplantıda alınacak faiz kararında kritik verilerin önemli bir rol oynayacağını ifade etmişti. Piyasalarda gözler, enflasyon ve işsizlik verileri başta olmak üzere faiz kararına etki eden kritik göstergelere çevirdili. FED faiz kararına etki eden göstergelerden biri olan üretim PMI verileri de az önce açıklandı.

FED, Faiz Artışlarına Devam Edecek mi?

Haziran ayı toplantısında faizleri sabit tutan FED, Temmuz ayı toplantısında ise piyasalardaki beklentiler doğrultusunda politika faizini 25 baz puan artırdı. Nitekim piyasalardaki beklentiler de 25 baz puanlık bir faizi artışı olacağı yönündeydi ancak FED’in bir sonraki toplantıda faiz artırımına devam edip etmeyeceği merak konusu.

 

Faiz kararının açıklanmasının ardından canlı yayında açıklamalarda bulunan FED Başkanı Jerome Powell, kritik açıklamalarda bulundu. Powell, Ağustos ayı faiz kararına ilişkin henüz net bir görüş oluşmasa da ekonomideki gidişatın ve kritik verilerin faiz kararında önemli bir rol oynayacağını vurguladı.

Öte yandan piyasalardaki beklentilerin de 25 baz puanlık bir faiz artışı yönünde olması dolayısıyla da faiz artırımı sonrası kripto para piyasasında aşağı veya yukarı yönlü keskin bir değişim görülmedi. Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçen haftadan bu yana kaydettiği fiyat hareketleri ile birlikte 29.000 dolar fiyat seviyeleri ile 30.000 dolar fiyat seviyeleri arasında konsolide olmaya başladı.

ABD Üretim PMI Verileri Açıklandı

Piyasalarda gözler, enflasyon ve işsizlik verileri başta olmak üzere FED faiz kararında etkili olan kritik göstergelere çevrildi. FED’in faiz kararına etki eden göstergelerden biri olan ABD Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi (Üretim PMI) (Temmuz) az önce açıklandı. Üretim PMI, beklentilere paralel geldi. Üretim Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) (Temmuz) beklentilere paralel olarak 49,0 olarak açıklandı.

Haberlerimizi Telegram, Instagram, Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
OKUYUCU YORUMLARI