reklamı kapat

Bitcoin’in Yükselişinde Belirleyici Olacak Faktörler Neler?

Bitcoin'de uzun süredir görülmeyen yükseliş, hangi sebeplerle görülmeye başlanabilir?
15:22
11 Haziran 2020

Lider kripto para birimi Bitcoin 2 Haziran tarihinde yaşadığı sert düşüş ile beraber yaklaşık olarak %10 değer kaybı yaşamış ve 10.100 dolar bandından 9.000 dolar bandına kadar  düşmüştü. Bitcoin’in FED cephesinden gelen yeni bir haber ile yeniden 10.000 dolar seviyelerine kadar yükselmesi ise yatırımcıların yükseliş beklentileri de uzun süredir görülmeyen seviyelere çıktı.

Peki Bitcoin’in çok beklenen yükselişi hakkına belirleyici olacak faktörler neler? BTC genel olarak temel analize bağlı hareket eden bir varlık olsa da teknik analizin etkisi de küçümsenmemeli. Bu sebeple BTC fiyatında belirleyici olan ilk faktörün 10.500 dolardaki direnç noktası olduğu düşünülüyor.

Bitcoin’de Yükseliş Neye Bağlı?

Daha önce Ekim 2019 ve Ocak 2020 tarihlerinde test edilen ancak kırılamayan 10.500 dolardaki direnç noktasının aşılmasına dün de çok yaklaşıldı ancak başarılı olunamadı. Eğer Bitconi gerçekten de bu seviyeyi kırabilirse yeni bir boğa koşusunun başladığı düşünülebilir.

Teknik analizden bağımsız olarak BTC’nin altyapısı ile ilgili gelişmelerin de fiyat için oldukça kritik olduğu biliniyor. BTC ağı şu an için hala blok ödülü yarılanmasına tam olarak adapte olmuş sayılmaz ve madencilerin birçoğu zarar etmeye devam ediyor. Bitcoin madencilerinin olası bir yükseliş ile yeniden kazanç elde etmeye başlaması ve ağın kendisini döndürmesi, kesinlikle yükselişi getirebilir.

Bunun temel sebebi ise zarar eden madencilerin kazdıkları BTC’leri anlık olarak satarak satış baskısına neden olmaları şeklinde biliniyor. Satış baskısı biterse, Bitcoin fiyatının baskılanması da durabilir. Bir diğer önemli faktör ise BTC’nin kurumsal yatırımcılara daha cazip gelmesi ve kurumsal paranın sektöre akması gibi gözüküyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.