X


Solana (SOL) Şaşırtmaya Devam Ediyor! Son 1 Haftada %96 Artış Gösterdi

Popüler kripto para birimi Solana (SOL) 1 hafta fiyatını neredeyse ikiye katladı.
20:44
18 Ağustos 2021
Solana (SOL) Şaşırtmaya Devam Ediyor! Son 1 Haftada %96 Artış Gösterdi

Son birkaç gündür kripto para piyasasında sert bir düşüş hakimken Solana‘nın yerel kripto para birimi SOL, şaşırtıcı bir şekilde piyasanın aksine yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Tüm piyasa kırmızı bir hal almış olsa, popüler kripto para birimi da gün içerisinde oldukça iyi bir performans sergiledi.

Solana (SOL) Şaşırtmaya Devam Ediyor

CoinMarketCap tarafından alınan verilere göre SOL, bu sabah 80,12 dolarlık yeni bir zirve belirledi ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Öyle ki, popüler kripto para birimi fiyatının bir haftada neredeyse iki kat arttırdı.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Solana fiyatı bir hafta önce 40 doların biraz altında işlem gördü ve geçtiğimiz haftadan bugüne %96 artış yaşayarak uzun zaman sonra en yüksek seviyeye ulaştı. Ayrıca piyasadaki sert düşüşten önce popüler kripto para birimi SOL, Mayıs ayında 56 doların üzerine yükselerek tüm zamanların en yüksek seviyesini belirlemişti. Ancak piyasadaki sert düşüş Solana (SOL) fiyatını sert bir şekilde aşağıya çekti ve 20 Temmuz’da 24 doların altına geriledi.

Piyasa son düşüşün ardından toparlanmaya çalışırken Solana piyasa değerine göre ilk 100’de yer alan neredeyse diğer tüm kripto para birimlerinden daha iyi performans gösterdi ve büyük kazançlar elde etti.

Solana vs Ethereum

Solana, önde gelen akıllı sözleşme platformu olan Ethereum’a rakip olarak konumlandırılan bir hisse kanıtı blok zinciridir. Akıllı sözleşmeler, belirlenmiş talimatları yerine getiren kod parçalarıdır ve merkezi olmayan finans (eşler arası borç verme ve ticaret) hizmetleri ve hatta NFT kripto koleksiyonları gibi çok çeşitli merkezi olmayan uygulamaların (dapps) merkezinde yer alır.

Ethereum daha olgun bir blok zinciri ekosistemi ve açık ara farkla dapp’ler için en popüler hedef olsa da, Solana, Ethereum’un tek başına yapabileceğinden çok daha yüksek hacimli işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Bu da saniyede yaklaşık 2.000 kat daha fazla işleme denk geliyor.

Ethereum, daha fazla işlemi gerçekleştirmek için ana ağ blok zinciri ile birlikte çalışan katman 2 çözümlerine (Poligon benzeri) sahip. Ayırca Ethereum gelecekte daha verimli bir hisse kanıtı ağ modeline geçecek. Ancak, yine de Ethereum ağ geliştiricilerinin Solana tarafından sağlanan mevcut avantajlardan yararlandığını görüyoruz.

Solana DeFi Sözleşmelerinde Kilitlenen Değer 2 Milyar Doları Aştı

Solana tabanlı DeFi uygulamaları büyük bir ilgi görüyor. Bu haftanın başlarında, kripto para veri toplayıcısı DeFi Llama‘ya göre Solana DeFi sözleşmelerinde kilitlenen değer miktarı 2 milyar doları aştı ve bu rakam, SOL tokeninin değerindeki artıştan dolayı 2.2 milyar doları geçti.

Geliştiriciler, Solana ekosistemiyle ilgili ilk yıllık konferans olan Solana Breakpoint’i kısa süre önce duyurdu. Konferans 7-10 Kasım tarihlerinde Portekiz’in Lizbon kentinde gerçekleşecek, ancak tarihler COVID-19 kısıtlamaları nedeniyle değişiklik gösterebilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar