Solana Saldırısı: Binance, KuCoin ve OKX CEO’larından Kritik Uyarı ve Tavsiyeler!

 Kripto para piyasası, Solana (SOL) ağında meydana gelen saldırı ile sarsıldı. Gece saatlerinde birçok kripto para yatırımcısı, Solana’daki bazı cüzdanlardan varlıklarının çalındığını iddia ettiler.
12:10
3 Ağustos 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

 Kripto para piyasası, Solana (SOL) ağında meydana gelen saldırı ile sarsıldı. Gece saatlerinde birçok kripto para yatırımcısı, Solana’daki bazı cüzdanlardan varlıklarının çalındığını iddia ettiler.

3 CEO’dan Önemli Açıklamalar Geldi!

İlerleyen saatlerde Solana yönetiminden resmi açıklamalar geldi. Yapılan son açıklamada; Phantom, Slope, Trust Wallet gibi platformlardan şimdiye kadar 7.767 cüzdanın saldırıya uğradığı belirtildi.  Solana tabanlı bazı sıcak cüzdanları hedef alan siber saldırıda neredeyse 8 milyon doların çalındığı bildrildi. Olay sonrası açıklama yapan Binance CEO’su CZ, yatırımcıları “Solana’daki saldırı” konusunda uyardı. Ayrıca KuCoin CEO’su Johnny Lyu ve OKX CEO’su Jay Hao da dahil olmak üzere önde gelen CEO’ları, acil güvenlik önlemi olarak SOL yatırımcılarına varlıklarını kendi borsalarına taşımalarını tavsiye etti.

Binance CEO’su saldırıdan etkilenmiş yatırımcılar, varlıklarını soğuk bir cüzdana veya Binance’e aktarmalarını tavsiye etti. KuCoin patronu Lyu, tüm SOL varlıklarının saldırıdan etkilenmediğini doğrulayarak KuCoin kullanıcılarına benzer bir güvence verdi ve Solana ekibiyle yakın temas halinde olduklarını ve istendiği gibi şüpheli adresleri engellediklerini açıkladı.  OKX yöneticisi Hao ise, yatırımcılara kendilerini saldırıdan korumak için varlıklarını OKX’e taşımalarını tavsiye ederken CZ’nin tavsiyesini yineledi.

Gerekli Tedbirler Alındı

Güvenlik şirketleri şimdiye kadar 8.000’den fazla cüzdanın bu saldırıdan zarar görmüş olduğunu tahmin ediyor. Saldırganların genellikle USDC, SOL, SLP ve ağda üretilen diğer kripto varlıkları hedef aldığı görülüyor. Saldırıya uğrayan Phantom, Slope, Trust Wallet’daki cüzdanların çoğunlukla 6 aydır aktif olmayan cüzdanlar olduğu iddia ediliyor. Ancak, Solana ve Phantom da dahil olmak üzere tüm taraflar hatalarını reddettikleri için saldırının temel nedeni bir sır olarak kalıyor. Phantom konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

Solana ekosisteminde ortaya çıkan güvenlik açığının nedenlerini bulmak için diğer ekiplerle yakın bir şekilde çalışıyoruz. Şu anda ekip bunun Phantom’a özgü bir sorun olduğuna inanmıyor.

Bilgisayar korsanının potansiyelinin ve erişiminin arkasındaki belirsizlik göz önüne alındığında, Bybit gibi diğer kripto borsaları, Solana blok zincirindeki tüm mevduatları ve varlıkların geri çekilmesini askıya aldı. Solana’ya, geçtiğimiz ayda kayıtsız menkul sattığı iddiasıyla birkaç dava açılmıştı. Uzmanlara göre, SOL bu süreçte yasal sorunlar yaşayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar