Solana 2023 Yorumları: SOL İçin Umut Işığı Var Mı?

Kripto para piyasasına "Ethereum (ETH) katili" olma vaatleriyle gelen popüler altcoin Solana (SOL), son 12 ayda bazı zorluklarla karşılaştı.
14:13
3 Aralık 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Şüphesiz 2022, hem Solana (SOL) için hem genel kripto para piyasası için “muhteşem” bir yıl değildi. Kripto pazarına “Ethereum katili” olma vaatleriyle gelen popüler altcoin Solana, son 12 ayda bazı zorluklarla karşılaştı. Peki, 2023 yılında SOL için neler olabilir? 2023 yılı Solana için nasıl geçecek?

2022 Yılı ve Solana

Bu yıl piyasada, Solana’nın ağında yaşanan her kesintinin ardından SOL fiyatının bir geri çekilme yaşadığına şahit oldu. Bazı analistlere göre bu durum kripto para piyasasında az da olsa güvensizliğe yol açmış olabilir. Bu noktada yapılan yorumlarda ise “Ne de olsa, ağı çalışmazsa, piyasanın en iyi altcoin’inden daha iyi performans göstermeye nasıl hazırlanabilir?” sorusunun sorulduğu görüldü.

Öte yandan non fungible token’lar (NFT) ve blok zinciri oyunları başlatmak için Ethereum’dan sonra tercih edilen token olarak seçilmesine rağmen, Solana’nın ağı yoğun bir şekilde kullanıldığında şu an için istikrarsız olduğunu kanıtladı şeklinde yorumlar yapıldığını da görüyoruz. Ek olarak, geliştiriciler bir hatayı düzeltmek için SOL blok zincirine müdahale ettiğinde her zaman görüldüğü gibi, merkezileştirme bir başka olumsuz vurgu olarak karşımıza çıkıyor.

Akıllı sözleşmeler platformu için bunlar yeterli sorun değilmiş gibi Solana, FTX ve Alameda Research’ün çöküşünden de olumsuz etkilendi. Çünkü Solana’nın büyümesinde Sam Bankman-Fried’in (SBF) şirketleri etkili olmuştu.

SBF, Solana’nın hafife alınan bir altcoin olduğunu söyleyen büyük bir kripto savunucusu olmasının yanı sıra, Alameda’nın SOL’de 1,2 milyar dolar elde etmesine de izin verdi. Yazının hazırlandığı tarihi itibariyle, iflas eden ticaret şirketi 48.6 milyon adet tokeni elinde tutuyor. Bu rakam, stakingteki tüm tokenlerin %65’ini ve Solana‘nın toplam ödenmemiş miktarının %8,75’ini temsil ediyor.

2023 ve SOL Yorumları

Yapılan yorumlara göre Solana’nın geçmişine bakıldığında, sürekli ağ kesintileri, kripto para biriminin çok fazla sermaye kaybetmesi için bir neden değildi. Yaşanan düşüşlere rağmen SOL piyasa değeri bakımından ilk on kripto para birimi içindeki yerini korumaya çalışsa da yazının kaleme alındığı sırada 4,9 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük 16. kripto para konumunda bulunuyor.

Bu nedenle analistlere göre, altcoin %100 işlevsel bir blok zincirine sahip olana kadar daha fazla zorlukla karşılaşsa bile, bu onun için bir düşüş katalizörü olmayabilir.

Uzman isimlere göre Solana ile ilgili bir başka olumlu nokta da artan sayıda aktif geliştiriciye sahip olması. Bu, yatırımcılar Alameda’nın sonraki adımları konusunda temkinli olsa da ağın geride bırakılmadığını kanıtlıyor olabilir.

Düşük işlem ücretleri, akıllı sözleşmeler oluşturmak için erişilebilir dil ve iyi bir geliştirme hacmi ile duraklama yaşanmadığında hızlı bir blok zinciri, Solana’nın hala umudu olduğunu gösterebilir. Bununla birlikte, uzman isimlere göre altcoin 2023 yılında blockchain endüstrisinin yeni modalitelerine girmek ve ağını düzeltmek  için çeşitli çalışmalar yapmak zorunda.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar