SOL, LDO, BIT, APT, ETC ve Daha Nicesi! Bu Altcoin’ler Hem Yükseliyor Hem de Tehlike Saçıyor!

Bitcoin (BTC) hala 17 bin doların üzerine çıkmak ve bu seviyenin üzerinde kalma mücadelesi vermeye devam ediyor olsa da bazı altcoin'ler yerinde durmuyor.
21:35
4 Ocak 2023
Okuma Süresi: 3 Dakika

Bitcoin (BTC) hala 17 bin doların üzerine çıkmak ve bu seviyenin üzerinde kalma mücadelesi vermeye devam ediyor olsa da bu altcoin’lerin en büyük kripto parayla birlikte yatay hareket ettikleri anlamına gelmiyor. Veriler, son birkaç gün içerisinde birçok altcoin’in yüzde 20’nin üzerinde hatta bazılarının yüzde 50’leri bulan oranlarda yükseldiklerini gösteriyor. Peki bu altcoin’lerdeki parti devam edecek mi, edecek olursa ne kadar daha devam edebilir? Detaylar haberimizde.

Altcoin’lerdeki Parti Telaşı

Santiment’ın anonim analistlerinden brianq, kripto para piyasasının Solana‘nın (SOL) yüzde 40’ın üzerinde, Lido Dao Token‘ın (LDO) yüzde 42’nin üzerinde, Bitdao‘nun (BIT) yüzde 41’in üzerinde, Ethereum Classic‘in (ETC) yüzde 20’ye yakın ve Aptos‘un (APT) yüzde 21’in üzerinde yükseldiğine tanık olduğuna dikkat çekerek önemli değerlendirmelerde bulundu. Analist, bu oranların Bitcoin’in ve birçok altcoin’in 2021’in Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyelerini görmesinin ardından girilen ayı piyasasının neden olduğu sessizliğin ortasında oldukça iyi oranlarda olduğunu ve piyasada bir miktar gürültüye neden olduğunun altını çizdi.

brianq, yaptığı genel bir değerlendirmede “Sadece bir hafta önce, birçok kişi Solana’yı ölmekte olan bir proje olarak görüyordu ancak bu ölüm ilanına piyasanın tepkisi tam tersi yönde ve sert oldu. SOL hızla yükselerek birkaç saat içerisinde yüzde 20’ye yakın değer kazandı. SOL’un bu şekilde piyasadan ayrışması altcoin’in hacmine de yansıdı.” diyerek aşağıdaki hacim grafiğini bıraktı.

Yukarıdaki grafikte kırmızı sosyal baskınlık çizgisinin potansiyel olarak yükselişi kalabalığın SOL’un toparlanmasını farketmeye başladığını gösteriyor. Bu tip durumlarda hacim artmaya devam ederken projenin öleceği, öldüğü gibi olumsuz konuşmalarda düşüş görülür. Nitekim öyle de olmuş durumda. Şu sıralar Solana’nın mevcut durumundan kurtularak güçlenerek çıkacağı yönünde spekülasyonların hızla arttığı görülüyor. Öte yandan yatırımcıların SOL’u vadeli işlemlerde yoğun bir şekilde açığa sattıkları da bilinen bir gerçek. brianq’a göre bu durum da altcoin’in yukarı yönde devam etmesini destekliyor.

Bir diğer eski dost Ethereum Classic‘e (ETC) de dikkat çeken brianq, altcoin’in kendi başına oldukça güzel bir rallinin tadını çıkarmakla meşgul olduğunu belirterek “ETC’nin yalnızca hacmi artmış değil, aynı zamanda yatırımcılar tarafından kripto para borsalarında büyük ölçekli açığa satışla karşı karşıya.” notunu düşerek SOL’da olduğu gibi ETC‘nin de yukarı yönde devam etmesini destekleyici unsura değindi.

Altcoin’lerdeki Yükseliş Devam Edecek mi?

Değerlendirmesinin son kısmında “Peki bu altcoin’lerdeki toparlanmanın devam etmesi mümkün mü” sorusunu yönelten brianq, altcoin’lerdeki yükselişin devam edip etmeyeceği konusunda iyi bir gösterge olarak hareket eden borsalardaki fonlama oranını gösterdi ve bu oranın şu sıralar oldukça kafa karıştırıcı bir seviyede (0,00) olduğuna değindi. Ona göre bu, kendi kendine parti yapmaya başlayan bazı altcoin‘lerdeki bu coşkunun sona erdiği anlamına gelmese de fiyatlardaki yükselişin devam etmesi ihtimalinin azaldığını yansıtıyor olması bakımından kritik.

Piyasaların yükselmesi için yatırımcıların tipik olarak korkması gerektiğine dikkat çeken brianq, “Bu yüzden ‘dipten al’ söylemlerinin internetin her yerine dağılmaya başlayıp başlamadığını yakından takip etmek gerekiyor. Bu ralli ilgisizlikle karşılanacak olursa FOMO‘nun geri gelmesi için daha heyecan verici fiyat artışları görülebilir.” dedi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar