X


Singapur’un En Büyük Bankası, Kripto Para Borsası Kuruyor

Singapur'dan önemli bir kripto para borsa hamlesi geldi.
18:23
10 Aralık 2020

Dünyanın finans merkezlerinden birisi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Singapur, şimdi de kripto para sektörüne yönelik önemli bir adım attı. Singapur’un en büyük bankası konumundaki DBS, DBS Digital Exchange isimli bir kripto para borsası kuracağını açıkladı.

DBS, Kripto Para Borsasını Müjdeledi

Perşembe günü yapılan duyuruda söz konusu platformun SGX isimli Singapur’un en büyük türev ürün ve varlık alım satım borsası tarafından destekleneceği açıkladı. SGX, kripto para borsasında %10 hisseye sahip olacak ve yatırımını tam olarak buna göre gerçekleştirdi. Kurulacak kripto para borsasının ise sadece akredite yatırımcılara ve kurumlara açık olacağı belirtildi.

Kurumsal yatırımcılar bu borsayı kullanarak Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH) ve XRP alım satımı yapabilecek. DBS Digital Exchange buna ek olarak listelenmemiş şirketlerin hisselerinin tokenleştirilmesi gibi ek hizmetler de verileceğini açıkladı. Asya bankacılık sistemi ile entegre edileceği belirtilen kripto para borsası, müşterilerin Singapur doları, ABD doları, Japon yeni ve Hong Kong doları ile kripto para alım satımı yapabilmesinin önünü açacak.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Asya, Kripto Para Sektörünün Kalbi Oldu

Asya, kripto para sektöründe önemli bir yere sahip ve açılacak olan yeni kripto para borsası kesinlikle bu konuda önemli bir girişim konumunda. DBS Group CEO’su Piyush Gupta da konu hakkında yaptığı açıklamasında bu öneme vurgu yaptı. Gupta, Singapur’un finansal teknolojiler dünyasında daha rekabetçi bir hal aldığını belirterek, kendilerini bu rekabete hazırladıklarını ifade etti.

OKCoin gibi önemli kripto para borsaları da Singapur merkezli ve sektörün yavaş yavaş bu tarafa doğru kaymaya başladığı görülüyor.

Kurumsal Para Bu Sefer Asya’dan Gelecek

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse kısa süre önce yaptığı açıklamada ABD içerisindeki XRP yatırımcılarının toplama oranının %5 olduğunu belirtmişti. Geri kalan kısım ise çoğunlukla Asya merkezli. Singapur içerisindeki bankalar bu durumu fark ederek şimdiden adım atmaya başlamış gibi gözüküyor.

DBS kripto para borsası direkt olarak kurumsal yatırımcılara hizmet edeceği için bunun kripto para sektörüne akacak parayı arttıracağı düşünülüyor. Yani sadece ABD’den değil aynı zamanda Asya’dan da Bitcoin ve kripto para sektörüne daha fazla kurumsal katılım görebiliriz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar