X


Silahlar Çekildi, BCH Hash Savaşı Başladı

BCH Hard Fork'u başlatıldı ve Bitcoin.com ilk bloğu kazdı.
23:00
15 Kasım 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Türkiye saati ile 21:00 sularında Bitcoin Cash ağını bölecek hard fork devreye sokuldu ve en az 2 sürümün ortaya çıkacağı yarış başladı. Oluşabilecek coin’lerden biri Bitcoin ABC’nin BCHABC coin’i, diğeri ise Bitcoin SV (BCHSV).

BCHABC ve BCHSV zincileri 556767. blokta ayrıldılar ve Bitcoin.com ilk 2 bloğu kazdı. BCHABC kurallarına uymadığı için BCHSV node’ları kapı dışarı edildi. BCHSV kendi kulvarını oluşturacak bloğu yazımızı hazırladığımız sırada henüz kazmış değil.

BCH node’larının yaklaşık 4’te 3’ü BCHABC kazıyor. Bitcoin Cash’in resmi yol haritasına göre yeni hard fork ekonomik ve toplulukla ilgili yenilikleri barındırıyor. Bitcoin SV’nin şu anda %8 node’a sahip olduğu biliniyor. Buna benzer olarak fork’tan önce oluşturulan vadeli işlem piyasalarında BCHABC 320 dolardan işlem görürken BCHSV 80 dolardan işlem görmekteydi. Ek olarak BCH destekçisi şirketlerin çoğu BCHABC’yi “bitcoin cash” olarak listeleyeceklerini duyurdu.

BCHSV destekçisi Craig S. Wright’ın iddialarına göre Wright BCH madencilik gücünün %75’ine sahip. Wright ve SV destekçileri tehdit etmenin ötesine de geçerek hash güçlerini kullanarak BCHABC’ye saldıracaklarını ilan etti. Boş bloklar kazarak Blockchain’i tekrar düzenleyeceklerini ifade etti ve ekonomik çoğunluğun SV’ye geçmesini sağlamaya çalışacaklarını belirtti. Buna karşılık Bitcoin.com’un sahibi Roger Ver Wright’ın tehditlerine cevap vermek için bütün hash gücünü BCHABC zincirine geçireceğini dile getirdi.

BitMEX baş araştırmacısı Jonathan Bier ekonomik olarak güçlü olan tarafın sonunda kazanacağını ve BCHSV madencilerinin hızlıca SV’yi terk edeceği tahmininde bulundu. Fork sonucunda ortaya yeni bir coin çıkmayabilir, özellikle BCHABC tarafında Bitmain kurucularından Jihan Wu gibi güçlü isimler bulunduğu için SV kazan madenciler geri çekilirse bu savaş çabuk bitebilir.

Kaynak: CCN.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar