X


Sıcak Gelişme: Terra UST’nin Rakibinden Rezerv Müjdesi!

UST'nin rakibinden önemli bir açıklama geldi. Peki ikisinin de kaderi aynı olabilir mi?
21:33
12 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasalarındaki düşüşe rağmen rekabet son hız devam ediyor. Terra UST rakibinden önemli bir açıklama geldi. Algoritmik stablecoinler ilk olarak DAI ile hayatımıza girmişti. Bundan yıllar sonra Terra’nın UST’si ve daha birçok ağın stablecoin çalışmalarını takip ettik. UST’nin rakibi ise yeni bir duyuru yayınladı.

USDD ve UST

UST’ye benzer bir algoritmik stablecoin olan USDD yakın zamanda Tron tarafından başlatıldı. Tron DAO ise dakikalar önce 29.300 dolar ile 36.700 dolar aralığında 1249 Bitcoin aldığını açıkladı. Terra’nın net alım noktalarını ifşa etmesi kötü bir şekilde sonuçlandı, USDD bu riski göze almak istemediği için büyük ihtimalle böyle bir geniş aralık veriyor.

USDD benzer şekilde dolara sabitliğini oluşturacağı tahmini 10 milyar dolarlık Bitcoin rezerviyle korumaya çalışacak. Başında TRON DAO olsa da Justin Sun’ın etkisi yadsınamaz. O halde UST ile benzer bir kaderi yaşayabilir mi buna bakalım.

USDD Güvenilir Mi?

Peki UST ile aynı kaderi paylaşır mı? Bu mümkün, çok sayıda benzer yönleri var. Algoritmik stablecoin oluşlarından, mekanizmalarından bahsetmiyorum. Do Kwon ve Justin Sun birbirine fazlasıyla benziyor. Eğer 2017 ve 2018 yıllarında kripto para piyasalarında bulunduysanız Sun’ın ne gibi manipülasyonlar yaptığını bilmeniz gerekir. İkisinin de geçmişte bazı sorunlu işlere bulaştığına dair iddialar var. Daha yakında zamanda The Verge, Justin Sun’ın eski çalışanlarına dayandırdığı oldukça sinir bozucu iddiaları gündeme getirdi. İllegal KYC doğrulamaları, fiyat manipülasyonu için yapılanlar, içeriden aldığı bilgi ile elde ettiği kazançlar ve çok daha fazlasıyla suçlanıyor.

Tüm bu suçlamalar asılsız olsa bile Justin Sun, kripto para topluluğunun gözünde kredisini ciddi anlamda düşürdü. Justin Sun, Tweet atar ve büyük anlaşmayı yakında açıklamayacağını söyler. Aradan 1 hafta geçer ve TRX fiyatı %20-30 ralli yapar. Büyük gün geldiğinde adı hiç duyulmamış bir şirketle alakasız bir anlaşmanın duyurusu geçilir. FOMO’ya kapılan yatırımcılar bu şekilde birçok kez kandırıldı. Ciddi kayıplar yaşadı.

USDD özellikle UST örneğinden sonra riskli bir varlık olarak damgalanacak. TRX’in piyasa değerinde ciddi bir düşüş, onun da dolar sabitini kaybetmesine sebep olabilir. Nitekim son birkaç günde USDD’de bunu yaşadı. Tron, büyük borsalara daha fazla para gönderdi vs derken sorun şimdilik çözüldü.

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi içermez. Yatırımcılar, kripto para birimlerinin yüksek volatilite ve dolaysıyla risk taşıdığının farkında olmalı, kendi araştırmaları doğrultusunda işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar