X


Sıcak Gelişme: Terra UST Sonrası SEC Açıklaması!

Terra çöküşünün etkileri devam ediyor ve uzun bir süre daha düzenleyiciler bu yarayı deşecek. Kripto para düzenlemelerinin tartışıldığı bir dönemde piyasaların siyasi destek bulması güçleşiyor.
23:22
19 Mayıs 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Terra’nın UST tokenin çöküşü sonrasında kripto para piyasalarına karşı ABD’li düzenleyiciler peş peşe açıklamalarda bulunuyor. SEC Komiseri Hester, açıklama yapan son isim oldu. Peki kripto paralarla alakalı neler söyledi? Stablecoinleri ne bekliyor? İşte detaylar.

Terra UST Sonrası SEC Açıklaması

SEC Komiseri Hester Peirce, kripto para birimleri ve stablecoinlerin kullanımıyla alakalı net kurallara ihtiyaç duyulduğunu ve bunu görmek istediklerini söyledi. Ayrıca Bloomberg yayınında kongrenin yeni düzenlemeler konusunda adım atabileceğini açıkladı. Dün, SEC Başkanı Gensler de birçok kripto paranın kendi yetki alanlarına girdiğini ve tokenlerle ilgili çalışmalarını hızlandıracaklarını söyledi. Bitcoin ve Ethereum gibi azınlık kripto varlıkların dışında ekosistemin önemli bir kısmının menkul kıymet olarak kabul edilebileceği sinyalini verdi.

Ayrıca bugün açıklama yapan bir Hazine Bakanlığı yetkilisi “merkezi olmayan oluşum adı altında” yasaların etrafını dolaşmanız mantıklı değil açıklamasında bulundu. Bireyler tarafından yönetilen platformların merkezi olmayan oluşum kisvesiyle düzenlemelerden kurtulamayacağını ima etti.

Terra UST Olayının Etkileri

Hazine Bakanı Yellen ve birçok ABD’li bürokrat Terra UST çöküşünün ardından stablecoin düzenlemesinin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti. Yellen, bu yılın sonuna kadar düzenlemelerin hayata geçmesi gerektiğini aksi taktirde çok daha büyük problemle karşılaşılabileceğini söyledi. Öte yandan bir FED yetkilisi “5 yıl sonra daha fazla insan para kaybedecekti, kripto paraların bugün yok olması daha iyi” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Kripto paraların imajını olumsuz etkileyen Terra vakasının etkilerini orta ve uzun vadede görmeye devam edeceğiz. Regülasyon çalışmalarına devam eden devletlerin kripto paralara bakışı daha da sertleşebilir. Bugün akşam, Cumhurbaşkanı Erdoğan “birilerini zengin diğerlerini fakir hale getiren bir sistem” olarak kripto paraları tanımladı.

Terra kurucusu Do Kwon ise ağın çatallanması önerisine gerekli desteği buldu. Yazı hazırlandığı sırada oylamaya destek %79 seviyesinde bulunuyor. Eğer %80 kabul gelirse 27 Mayıs tarihinde çatallama yapılacak ve mevcut UST/LUNA tokenlerinin yerine 1 milyar arza sahip yeni LUNA token yatırımcılara dağıtılacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar