X

SEC’nin Ripple (XRP) Sonrasındaki Hedefi Belli Oldu: Yeni Dava Açıklandı

SEC, Virgil Capital'e dava açtı.
18:21
24 Aralık 2020

ABD’nin menkul kıymet ve finans regülatörü SEC, hafta başında Ripple’a açtığı dava ile bütün kripto para sektörünü karıştırdı. Ripple ve kurucularına karşı 1,2 milyar dolarlık devasa bir dava açan ve 70 sayfalık şikayet raporu hazırlayan SEC, şimdi başka bir kripto para projesinin peşine düşmüş gibi gözüküyor.

Kripto Para Fonu Dava Edildi

SEC, kripto para arbitraj fonu Virgil Capital’in kurucusu Stefan Qin’e 92 milyon dolarlık bir dava açtığını açıkladı. Qin’in ise yatırımcıları dolandırdığı ve elde ettiği fonları başka amaçlarla kullandığı belirtiliyor. Fonun, arbitraj isimli alım satım stratejisini kullanarak 92,4 milyon dolar elde ettiği vurgulanmakta. Arbitraj aslında farklı borsalardaki fiyat farkından yararlanmak ve düşük noktadan alıp daha yüksek fiyata sahip borsada satmak olarak biliniyor.

SEC ise konu hakkında yaptığı açıklamada kripto para fonunun kayıtlarda sahtecilik yaptığını, 39 kripto para borsasının verileri hakkında yalan söylediğini belirtiliyor. SEC, kurucu Qin’in geçtiğimiz yıl üç büyük ABD merkezli kripto para borsasında ortalama 2 milyon dolarlık fona sahip olduğunu sergilediğini ancak bu kayıtların gerçeği yansıtmadığını vurguluyor.

300'den fazla kripto para ile al-sat yapmak, lending ve staking'den kazanç sağlamak için bu linkten Binance'ye üye olabilirsiniz.

Milyonlarca Dolarlık Fonu Kendi İçin Kullandı

İddiaya göre Qin bunlara ek olarak yatırımlarından 3,5 milyon dolar çekim yapmak isteyen yatırımcılara paranın VQR Multistrateji Fonuna aktarıldığını belirtse de aslında bu para yapılan işlemlerle kaybedilmişti. Yani Qin’in tam bir ponzi şeması oluşturup yatırımcıların fonlarını çekmemeleri için yalanlar uyduğu vurgulanıyor.

Kurucunun bu zararını karşılamak için Çinli tefecilerden borç aldığı, borcunu ödeyemeyince yatırımcıların kalan fonlarının 1,7 milyon dolarını kullanarak borcunu ödediği de kayıtlarda yer alıyor. Manhattan mahkemelerine yapılan şikayet sonrasında Qin’in elinde olan 25 milyon dolara el koyulduğu belirtiliyor.

“Kripto Para Dahisi”

23 yaşındaki Avustralya vatandaşı, 19 yaşında iken kurduğu kripto para fonu ile büyük bir üne kavuşmuştu. CNBC gibi ünlü fonlara çıkan ve “kripto para dahisi” olarak görülen Qin’in bunları da parayla gerçekleştirdiği ve kanallara yüklü ödemeler yaptığı ortaya çıktı.

virgil

SEC tarafından hakkında işlem başlatılan kurucunun an itibarıyla Güney Kore’de bulunduğu belirtiliyor. Yasal temsilcileri tarafından yazılı bir bildiri yayınlansa da Qin’in uzun süredir Güney Kore’de olması aslında bu hamlenin beklendiğini ve Qin’in kaçma yolunu tercih ettiğini düşündürüyor.

SEC’in Ripple’a dava açmasından sonra gelen bu haber ise ABD’li regülatörün hızını arttırdığını gösteriyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar