X

SEC Bu Altcoin’e Dava Açtı! Fiyat Hızla Düşüyor!

Ripple davası bitmeden yeni bir altcoin'e soruşturma açıldı! Altcoin fiyatı hızla düşüşe geçti.
08:55
7 Ocak 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

SEC başka bir altcoin ile de mücadele başlatıyor. Peki bu altcoin hangisi ve ne ile suçlanıyor? Ripple ve SEC mücadelesi gündemimizi fazlasıyla meşgul etti.  Ajans şimdi davanın sonuna yaklaşılırken kendine mücadele edecek yeni Ripple’lar bulmaya çalışıyor.

SEC Bu Altcoin’e Dava Açtı

Crowd Computer‘dan alınan ICO tokenleri, SEC’in menkul kıymetler olarak sınıflandıran şikayetine göre Amerikalılara “yatırım sözleşmeleri” olarak satıldı. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Avustralyalı Craig Derel Sproule’a, şirketinin 2018’de yürüttüğü ICO Teklifinde “dijital varlık menkul kıymetlerinin sahte ve kayıt dışı” satıldığı iddiasıyla dava açtı.

SEC, 6 Ocak’taki bir şikayette, Ocak ile Nisan 2018 arasında ICO for Crowd Machine‘i (CMCT) işleten Sproule’un şirketi Metavine, Inc.’in kayıt dışı menkul kıymetler sattığını, projeyi hiçbir zaman operasyonel hale getirmediğini ve “maddi olarak amaçlandığı şekilde yanlış beyan ettiğini” iddia ediyor.

Crowd Machine (CMCT) Dolandırıcı Mı?

Toplamda SEC, Sproule’un en az 33 milyon dolar topladığını, ancak şu anda “devam eden operasyonları finanse etmek için yeterli sermayeden” yoksun olduğunu söyledi. Fon eksikliğinin nedeni, SEC davasının özüne gidiyor.

Davayla ilgili olarak SEC’den 6 Ocak’ta yapılan bir duyuru, Sproule’un kendisinin, Crowd Machine ve Metavine’in daha fazla menkul kıymet arzı gerçekleştirmesini yasaklayan hükümleri kabul ettiğini gösteriyor. Ayrıca “CMCT tokenlerini kalıcı olarak devre dışı bırakmalı ve dijital varlık ticaret platformlarından kaldırılmasını istemeliler” deniyor.

CMCT fiyatı %20’lik düşüşle 0,00005505 dolara kadar gevşedi. Sadece HitBTC isimli borsadan alınabilen token büyük ihtimalle delist edilecek ve proje sonlandırılacak. En azından SEC’in talebi bu yöndedir.

Sproule, yatırımcılara ICO gelirlerinin merkezi olmayan bir eşler arası ağın geliştirilmesini finanse etmek için kullanılacağını söylese de şikayet, ICO fonlarının 5,8 milyon dolarının bir Güney Afrika madencilik operasyonuna kredi olarak veya sermaye için gönderildiğini belirtiyor. Şimdiye kadar, bu fonların hiçbiri geri alınmadı ve Sproule yatırımdan geri dönüş yapmadı.

SEC, CMCT’lerin menkul kıymetler olarak sınıflandırılan yatırım sözleşmeleri olduğunu ve Crowd Computer ve Metavine’nin satışlarını komisyona kaydettirmediğini iddia ediyor:

“Çok sayıda mahkeme, özellikle CMCT’ler gibi dijital varlıkların teklif ve satışlarının yatırım sözleşmeleri olduğunu ve bu nedenle bu tür dijital varlıkların federal menkul kıymetler yasaları kapsamında “menkul kıymetler” olduğunu tespit etti”.

Kripto para birimlerinin menkul kıymet mi yoksa emtia olarak mı sınıflandırılması gerektiği sorusu bir süredir belirli çevrelerde tartışmanın merkezini oluşturuyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar