SEC Affetmiyor! Kripto Paralar İçin Savaş Başladı!

SEC artık göz açtırmıyor. Gri alanlar ortadan kaldırılıyor ve sıkı denetim geliyor. Son örneği bugün görüldü.
20:14
17 Şubat 2023
Okuma Süresi: 2 Dakika

ABD menkul kıymet düzenleyicisi SEC harekete geçti. Kripto paraları zor günler bekliyor. Son adımı ses getirdi. Paxos, Silvergate ve Coinbase tehdidi derken ABD’li düzenleyici kripto paralara karşı adeta savaş ilan etti. Agresif biçimde davalar açılıyor, soruşturmalar başlatılıyor ve son olarak bugün önemli bir uyarı da yayınlandı. SEC adeta ünlülere ayağınızı denk alın dedi.

NBA Kripto Para Davası

Eski NBA oyuncusu Paul Pierce, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından EthereumMax tarafından satılan tokenleri yasadışı bir şekilde tanıttığı için yönelttiği suçlamaları kabul etti. Ajans, Boston Celtics’te oynayan Pierce’ın kendisine ödeme yapıldığını açıklamadan EMAX adlı tokenı tanıttığını söyledi. Yapılan açıklamaya göre Pierce, suçlamaları kabul ederek 1,4 milyon dolar ceza, tazminat ve faiz ödemeyi kabul etti. Ünlü oyuncu 3 yıl boyunca kripto paralarla alakalı tanıtımlar yapamayacak.

Paul Pierce sosyal medya hesabı üzerinden tanıttığı EMAX için 244 bin dolar değerinde token almıştı. Ayrıca yanıltıcı ifadelere tokenin reklamını yaptı.

SEC Kripto Uyarısı

SEC Başkanı Gensler bugünlerde kripto paralarla fazlasıyla ilgileniyor. Son 2 haftada Kraken dahil birçok kripto şirketini ilgilendiren adımlar atıldığını gördük. Ünlülerin, sosyal medya fenomenlerinin yaptıkları gizli reklamlar çok fazla yatırımcının mağdur olmasına neden oldu. Bu sadece ABD özelinde yaşanan bir sorun değil, ülkemizde de reklam olduğunu belirtmeden borsaların, altcoinlerin reklamlarını yapanlar var. Yatırımcılar bunların reklam olduğunu bilmediği için yanlış yönlendiriliyor.

SEC Başkanı Gensler şunları söyledi;

“Bu dava ünlüler için bir başka hatırlatma: Yasa, menkul kıymetlere yatırımı teşvik etmek için kimden ve ne kadar ödeme aldığınızı kamuoyuna açıklamanızı gerektiriyor ve bir menkul kıymeti tanıtırken yatırımcılara yalan söyleyemezsiniz”.

Bu dava, geçen yıl SEC’in EthereumMax tokenini tanıtmak için aldığı ödemeyi açıklamadığını söylediği Kim Kardashian‘a karşı açılan davaya benziyor. Kardashian 1,26 milyon dolar ceza ödemeyi kabul etti ve devam eden soruşturmasında SEC ile birlikte çalışacağını söyledi.

SEC’in İcra Bölümü Direktörü Gurbir S. Grewal şunları söyledi;

“Yatırımcıları maruz kaldıkları tanıtımlardan zarar görebiliyor. Tanıtımı yapan kişilerin tarafsız olup olmadığını yatırımcıların bilmesi gerekiyor bunun ifşası gerekiyor”.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar