Santiment Bu Meme Coin’e Dikkat Çekti: Kritik Metrikten Beklenen Sinyal Geldi

Krito para piyasası kısır bir döngü içerisine hareket ederken, bu süreçte makroekonomik şartlar ve zincür üstü veriler büyük önem arz ediyor.
12:30
24 Temmuz 2022
Okuma Süresi: 3 Dakika

Krito para piyasası kısır bir döngü içerisine hareket ederken, bu süreçte makroekonomik şartlar ve zincür üstü veriler büyük önem arz ediyor.

MDIA Metriği: Dogecoin, İvme Kazanabilir!

Dogecoin (DOGE) yatırımcılarının dikkat etmesi gereken önemli bir modelde veriler, fiyatta büyük bir değişiklik olabileceğine işaret ediyor. Bu kritik model, daha önce dört kez Bitcoin grafiğinde de görülmüştü. Öte yandan Dogecoin fiyatı son bir ayda dalgalanmalar sergilese de önemli bir fiyat artışı kaydetmeyi başaramadı. Analitik firması Santiment’in raporuna göre DOGE’un MDIA olarak bilinen metriğinin ortalamasında büyük bir düşüş tespit edildi. Yalnızca 18-21 Temmuz tarihleri arasında DOGE’a yapılan ortalama yatırımlar 264 günden sadece 207’ye yükseldi. Bu veri, yakın gelecekte büyük bir değişikliğin meydana gelecbileceğini gösteriyor. CoinMarketCap’e göre, DOGE fiyatı son 24 saatte % 1 düşüşle 0,06844 dolardan işlem görüyor. DOGE, son bir haftada, yaklaşık %3,00 arttı.

Rapora göre, MDIA verisinde daha fazla düşüşün henüz gerçekleşmemiş olması olası görünüyor. Bu, DOGE fiyat hareketinde kısa vadede sürprizler meydana gelebileceği anlamına geliyor. Santiment’e göre, MDIA Mayıs seviyelerine kadar düşebilir. Bu yüzden, yatırımcının DOGE‘u yakından takip etmesi gerek.  “Mean Dollar Invested Age” olarak bilinen  MDIA, satın alma fiyatına göre tüm coin’lerin ortalama yaşı olarak tanımlanan bir veriyi temsil ediyor. Biraz karmaşık bir matematiksel formüle sahip olmasına rağmen, bu kritik metrik herhangi bir token’e yatırılan dolarların ortalama zaman aralığı veya yaşını temsil ediyor. Bir varlığın ortalama dolar yatırım yaşı düşmeye başlarsa, kısa vadede bir fiyat artışının büyük olasılıkla ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Balina Birikimi, Devam Ediyor

 Tarihsel olarak, Bitcoin’in ortalama dolar yatırım yaşı dört kez düşüş kaydetti. Santiment’ten alınan verilere göre, bu süreçte her seferinde, kısa vadede büyük bir fiyat artışı kaydedildi. Bu yüzden aynı gelişme DOGE‘de de gözlemlenebilir.  Önde gelen kripto veri platformu WhaleStats, DOGE birikiminde büyük bir artış olduğunu bildirdi.

Balinaların Dogecoin’e olan ilgisi, fiyatın dibe ulaşma olasılığını ortaya koyuyor. Dogecoin, 8,2 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük 10. kripto para birimi konumunda.  Bununla birlikte, birçok altcoin gibi Dogecoin de değerinin büyük çoğunluğunu kaybetti. Geçen yıl boğa piyasasında  0,74 dolara kadar yükselen DOGE, daha sonra 0,05 dolara kadar düştü. Bu, Dogecoin’in zirvesinden %90’dan fazla bir düşüş  kaydettiği anlamına geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar