Samsung, Rus Şirket İle Madencilik Anlaşması İmzaladı

13:06
25 Aralık 2017
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para sektörünün önlenemez yükselişi, elektronik şirketleri için de yeni alanlar yaratıyor. Samsung Electronics ve TSMC gibi şirketler madencilik işine girmeye başlıyor.

Kripto para talebi arttıkça hem madencilik yazılımları hem de gerekli donanımları sunan şirketlerin popülerliği hızla artıyor.

Samsung, bu ayın başlarında, Rusya’nın Bitcoin madenciliği şirketi Baikal ile 14nm ASIC çiplerin tedariği için anlaşma imzaladığını açıkladı.

Ayrıca Samsung numuneleri test ettiklerini ve seri üretimin 2018 Ocak’ta başlayacağını belirtildi. Baikal, yeni güncellenen madencilik donanımında, Samsung tarafından üretilen çipleri kullanacak.

Piyasayı izleyen uzmanlara göre, genellikle Apple ya da Qualcom gibi daha güvenilir ve güçlü şirketlerle ortaklık kuran Samsung’un nispeten daha küçük bir Rus firması ile imzaladığı bu anlaşma bir risk olarak görülüyor. Bunun yanında Samsung’un bu hamleyle, kripto para sistemine bir giriş yaptığı da söyleniyor.

Baikal gibi madencilik işi yapan ve bir Çin firması olan Bitmain ise küresel madencilik işini, yüzde yetmiş pazar payıyla sürdürüyor. Bitmain günlük olarak yaklaşık 44 milyon won elektrik faturası ödediğini söylüyor.

Bu firmalarla birlikte Japon internet firması GMO’da 7nm ASIC çipler ile Bitcoin madenciliği işine girmeye hazırlanıyor.

Kaynak: www.theinvestor.co.kr

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar
ETİKETLER