Saldırılar Sonrası Binance CEO’sundan Açıklama Geldi! 3 Milyon Dolar Donduruldu!

Güne yeni bir kripto para hack saldırısı ile başlanırken dev kripto para borsası Binance'ın CEO'su Changpeng Zhao'dan (CZ) açıklama geldi.
10:42
2 Aralık 2022
Okuma Süresi: 2 Dakika

Güne yeni bir kripto para hack saldırısı ile başlanırken dev kripto para borsası Binance‘ın CEO’su Changpeng Zhao’dan (CZ) açıklama geldi. CZ, Web3 altyapı platformu Ankr’den (ANKR) milyonlarca doların çalınması üzerine saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Hacker’ların 3 Milyon Doları Donduruldu

Bugün erken saatlerde hacker’ların Web3 altyapı platformu Ankr‘den (ANKR) platformdan milyonlarca dolar değerinde token çalması gündeme bomba gibi düşmüştü. Hacker’ların Ankr protokolünde bulunan ve BNB’de ödül taşımak için kullanılan bir token Ankr Reward Bearing Staked BNB‘den (aBNBc) 10 trilyon adet bastıkları ve 900 BNB’yi kripto karıştıcısı Tornado Cash’e aktardıkları görülmüştü.

Saldırıda 183.384,92 aBNBc’yi dönüştürmek için 10 BNB kullanılmış, bu BNB’ler hBNB’ye dönüştürülmüştü. 16 milyon dolardan fazla BHAY0 borç vermek üzere Helio Protokolüne yatırılarak HAY0’ya çevrilmişti. Bu işlemler sırasında bir stablecoin olan HAY‘ın kısa süreliğine 0,2 dolara kadar düştü.

Binance CEO’su CZ, saldırıların ardından kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Ankr ve Hay’de saldırılar oldu. Geliştirici özel anahtarının hack’lendiği ve akıllı sözleşmenin kötü niyetli bir sözleşmeyle güncellendiği görülüyor. Binance birkaç saat önce para çekimlerini (söz konusu altcoin’lerde) durdurdu ve hacker’ların borsamıza taşıdığı yaklaşık 3 milyon doları dondurdu.” ifadelerini kullandı.

Ankr Saldırıyı Doğruladı

Web3 altyapı platformu Ankr, resmi Twitter hesabından hack saldırısının olduğunu doğrulayarak açıklama yapmış, “aBNB token’ımız hack’lendi ve şu anda ticaretini (altcoin’in) derhal durdurmak için kripto para borsalarıyla birlikte çalışıyoruz. Ankr Staking’deki tüm temel varlıklar şu anda güvende ve altyapı hizmetlerinin tamamı saldırıdan etkilenmedi.” notunu düşmüştü.

Saldırının hemen ardından Binance cephesinden de açıklama gelmişti. Açıklamada “Ankr’ın aBNBc token’ının hedef alan saldırının farkındayız. Ekibimiz daha fazla araştırma yapmak üzere ilgili taraflar ve BNB Chain ile irtibat halindedir. Bu, Binance’e yönelik bir saldırı değildir ve fonlarınız borsamızda güvendedir. Herhangi bir güncelleme olması durumunda bilgi verilecektir.” denilmişti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar