reklamı kapat

Şaibeli Madenci Hapisten Kaçtı

20 Nisan 2018
  • S. GüvençliS. Güvençli

İzlanda’da bu yılın başında Sindri Thor Stefansson isimli vatandaş büyük bir Bitcoin madencilik vurgunu yapacağı ihbarı üzerine yakalanmıştı. Stefansson geçtiğimiz günlerde hapishaneden firar etti.

Stefansson yatmakta olduğu Sogni hapishanesinin penceresinden kaçtı. İzlanda polisi firarinin Stockholm’e kaçtığını doğruladı. Stefansson’un başkasına ait bir pasaportu kullanarak Keflavik Uluslararası Havalimanı’ndan uçağa bindiği bildirildi.

Polisin Stefansson’un uçakla İsveç’e kaçtığını anladığında Stefansson’un uçağı çoktan iniş yapmıştı. İdari makamlar İsveç yetkilileri ile koordineli olarak çalışmalarını sürdürdüklerini açıkladı. Zanlı için uluslararası yakalama emri çıkarıldı. Ancak zanlının durumu “tehlikeli” statüsünde değil.

Stefansson’un 2 Şubat’tan bu yana, bir dizi hırsızlık suçuna karıştığı iddiasıyla gözaltında tutulduğu bildirildi. Veri merkezinde kayıt altına alınan şüpheli aletler içinde, 600 ekran kartı, 100 güç kaynağı, 100 anakart, 100 bellek diski, 100 CPU işlemci bulundu. Tüm bu aletlerin 5 Aralık 2017 ile 16 Ocak 2018 arasında yani Bitcoin karlarının tavan yaptığı dönemde, Güneybatı ve Kuzeybatı İzlanda’da şaibeli kripto para madenciliği işlemlerinde kullanıldığı iddia edildi.

Bu hırsızlık olayında çalınan ürünlerin maddi değerinin toplamı 200 milyon kron. Dava İzlanda tarihindeki en büyük ceza davalarından biri olarak nitelendiriliyor. Şüphelinin buna rağmen düşük güvenlikli bir hapishanede tutulması (hapishane çitlerle çevrili değil, wifi ve telefon mevcut) büyük eleştiri topladı.

Şüpheliler suçlarını itiraf etmedikleri gibi, polisin ulaşamadığı donanımın yeri de henüz saptanabilmiş değil. Yerel haber kaynaklarına göre yetkililer önümüzdeki hafta başlarında iddianamede ilerleme kaydetmeyi planlıyor. Öte yandan haber bilgilerinde kaçan zanlının uçağında Hindistan ve İzlanda Başbakanlarının da olduğu bilgisi yer alıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.