reklamı kapat

Rusya’da Taksiler Bitcoin Cash’le Ödeme Alıyor

1 Mayıs 2018
  • Serhat AntSerhat Ant

Rusya’nın liman şehri Rostov’da Bitcoin ve kripto paralara ilişkili hizmetlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Rostov’dan gelen iki haber de kripto paraların geleceği açısından oldukça önemli. Bunların ilki, şehirde görev yapan taksicilerin ödeme yöntemi olarak Bitcoin Cash (BCH) kabul etmeye başlaması. Bunun dışında Rostov’da birçok süpermarkette BTM (Bitcoin ATM’si) kuruldu. Bütün bunlar olurken Moskova kripto para düzenlemeleri hakkında kafa patlatmaya devam ediyor.

Öyle görünüyor ki Rostov şehrinin taksi şoförleri kripto paraların vadettiği fırsatlardan yararlanma vaktinin geldiğini düşündü ve hükümetin düzenleme hamlesini beklemeye gerek duymadı. Rostovlu bir genç sosyal medya hesabından bir fotoğraf paylaşarak şehirdeki taksi yolculuklarında BCH kabul edildiğini duyuran ilk kişi oldu.

“Rostov Glavniy” isimli vatandaşın kendi VK sayfasında paylaştığı görselde arabanın üzerinde bir sticker görülüyor. Sticker’da “Принимаю оплату в Биткоин (КЭШ)”, yani “Bitcoin Cash’le ödeme kabul edilir” yazıyor. Glavniy fotoğrafa şu yorumu iliştiriyor: “İnsanlar artık geri kalmış bir şehirde yaşıyoruz gibi şikayetlerde bulunmamalı. Bundan sonra taksiler kripto para kabul ediyor.”

Cesur ve inovatif BCH adımı Rusya’da taksicilerin dahi eşten eşe ödeme sistemleri hakkında bilgi sahibi olduğunu gösteriyor. Hemen her şey hakkında bilgisi olan taksiciler, yolculuğunuzun sonuna kadar size kripto paralar hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatabilir. Kripto paraların ne işe yaradığını öğrenmek isterseniz Rostov’da taksiye binmeniz yeter.

Bu yılın başlarında yapılan bir araştırma Rusların yarısından fazlasının Bitcoin’e dair bilgi sahibi olduğunu ortaya çıkardı. Bitcoin farkındalığı genç insanlar arasında ve büyük şehirlerde daha fazla. Bir başka araştırma Rusya’da sosyal medyada en popüler kelimenin Bitcoin olduğunu gösterdi.

Süpermarketlere kurulan Bitcoin ATM’leri

Rostov kripto para ödemelerinin yanı sıra BTC ATM’leriyle (BTM) de kripto para şehri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Zira Rus süpermarketler zinciri Assorti’nin üç mağazasında Bitcoin ATM’leri vatandaşlara hizmet veriyor.

Assorti mağazalarındaki BTM’ler nakit itibari para, ruble ve MTC, Megaphone, Tele2, Yota, Beeline gibi popüler elektronik ödeme yöntemlerini kabul ediyor. Satın alımlarda %6 komisyon alan BTM’ler kullanıcının isteği doğrultusunda ya matbu şekilde makbuz veriyor ya da makbuz gönderimini girilen mail adresine yapıyor.

BTM’leri BBFpro şirketi kurdu. Şirketin tüm ülkede çok sayıda BTM’si bulunuyor. Güney Rusya’nın en büyük şehri Rostov’daki ATM’ler 7/24 hizmet veriyor.

Kapıda bekleyen misafir: Yasal düzenleme

Rus yetkililer uzun süredir kripto paralara nasıl bir düzenleme getireceklerini tartışıyor. Mecliste şu ana kadar iki yasa tasarısı kabul edildi. Bunların “dijital finansal varlıklara dair” başlıklı ilki madencilik ve token satışı gibi kripto para faaliyetlerinin yasallaştırılmasına yönelik. Diğeri ise dijital para ödemelerinin özgürce yapılabilmesi için ülkenin medeni kanununda değişiklik yapılmasını öneriyor.

Rus Bakanlar Kurulu ilk tasarıya şüpheyle yaklaştığını her fırsatta dile getiriyor. Diğer yandan boş durmayan hükümet yasa tasarısında yapılabilecek değişiklikler üzerinde çalışıyor.

Her iki tasarının akıbetinin de yaza kadar belli olması tüm soru işaretlerini giderecek. Çünkü bu yıl Rusya’da düzenlenecek, 2 milyar dolar gelir potansiyeline sahip FIFA Dünya Kupası için ülkeyi ziyaret eden futbol severler kripto paraların yasallaşması halinde çok miktarda kripto para harcaması yapabilir. Zira Kaliningrad’daki bazı oteller şimdiden BTC ödemesi kabul etmeye başladı ve Moskova’da bir sokak borsası nakit para karşılığında BTC satıyor. Sözün özü ülke adım adım kripto paranın ödeme yöntemi olarak kabul edildiği bir Dünya Kupasına hazırlanıyor.

Kaynak: Bitcoin.com

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.