X


Rus Parti Bitcoin Bağışı Kabul Ediyor

23:38
19 Temmuz 2016

Ülkede yapılan haberler siyasi bir partinin artık bağışlarını Bitcoin olarak da alabileceğini yazdı.

2009’da kurulan merkez sağ bir parti olan Gelişim Partisinin (The Party of Growth) bu kararını ilginç kılan şey ise Rus hükumetinin bitcoin başta olmak üzre dijital paralara karşı mesafeli duruşu.

Aynı zamanda Putin’in iş ve girişim danışmanlarından biri olan parti başkanı Boris Titov, kitle fonlama gibi yeni yöntemlerle parti için kaynak yaratmaya çalıştıklarını ifade etti.

Bazı kaynaklar ise partinin bu kararını ülkede dijital paraların daha fazla kabul görmesi için bir adım olarak yorumluyor. Hükümetin resmi haber kanalı ise partinin dijital paraları yasallaştırma sözü verdiğini ve bunun ülkede dijital para sektörünün önünü açabileceğini yazdı. Titov ise şunları belirtti:

“Rusya içinde bulunduğu zor durumu fırsata çevirip blockchain uygulamalarını yaygın olarak kullanan bir ülkeye dönüşebilir.”

Bu açıklama ülkede seçimlere 2 ay kala gelmesi ise dikkat çeken bir başka faktör ve Titov’un partisi seçimlerde istediği oyu olarak meclise girmeyi hedefliyor.

Rusyanın ise senelerdir dijital paraları “yasa dışı” kategorisine sokma çabalarından mütevellit bitcoin’le pek de barışık olmayan bir ilişkisi bulunuyor; ancak Rusya’nın merkez bankası dâhil olmak üzere önemli finansal şirketlerin blockchain testleri yürüttüğü de biliniyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar
ETİKETLER