X


Ripple’ın Büyük Düşüşü!

Kripto para piyasası son zamanların en düşük seviyesini gördü. Bu düşüş Ripple gibi altcoin'leri de vurdu.
15:00
14 Ağustos 2018
Okuma Süresi: 2 Dakika

Kripto para piyasası yılın en düşük seviyesini görürken altcoin’ler de bu düşüşten nasibini ziyadesiyle alıyor. Lider kripto para Bitcoin’in piyasa üzerindeki hakimiyeti uzun zaman sonra yeniden %54 seviyesini gördü. Altcoin’lerin zayıfladığına işaret eden bu gelişme etkisini Ripple (XRP) üzerinde de gösterdi.

Sahip olduğu piyasa değeri bakımından dünyanın en değerli üçüncü kripto parası XRP dip seviyeleri gördü. Kripto paranın fiyatı 2018’in en düşük değerlerine kadar dayandı.

Ripple’ın fiyatı 12 Aralık 2017 tarihinden itibaren ilk kez dün 0,27 dolara gerilemişti. Piyasaya hakim olan düşüş trendinin etkisiyle XRP şu sıralar 0,2635 dolardan işlem görüyor. Bu değer kripto paranın son yirmi dört saat içerisinde yaklaşık %14 oranında değer kaybettiğini gösteriyor.

Bütün kripto para piyasası düşüşteyken XRP’nin de aynı yönde seyretmesi çok da sıradışı görünmüyor. Ancak coinmarketcap grafikleri dikkatle incelendiğinde ortaya ilgi çekici bazı gerçekler çıkıyor. Grafiklere göre XRP son bir haftada en çok değer kaybeden kriptolar arasında yer aldı. Ripple’ın piyasa değeri son bir hafta içerisinde yaklaşık %36 oranında gerileyerek toplamda 5.7 milyar dolara yakın kayıp yaşadı.

Kripto para piyasasında geçtiğimiz yıl izlenen boğa trendinin ardından çoğu altcoin değer kazanmıştı. Ripple da bu büyük pastadan kendine dev bir dilim alarak piyasa değerini bir hayli artırmıştı. Ancak grafikleri incelemeye devam ettiğimizde geçtiğimiz yıldan beridir XRP’nin yaklaşık %90 oranında düştüğünü görüyoruz.

Ripple’ın son zamanlarda değer kaybeden tek altcoin değil. Ethereum, Bitcoin Cash ve Cardano gibi piyasanın ileri gelen diğer kripto paraları da pazartesi gün yaşanan düşüşten etkilendi. %7 ila %12 oranlarında değer kaybeden altcoin’ler Bitcoin hakimiyetinin artmasına katkı sağladı.

Kripto paraların toplam piyasa değeriyse 200 milyar doların altını gördü. 13 Ağustos’ta en fazla 219 milyar doları gören piyasa haberin hazırlandığı sıralarda 192 milyar dolar değer sahip. Başka bir deyişle kripto piyasası yaklaşık 25 milyar dolar değer kaybetti.

Kaynak: Coindesk

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Araştırma Makaleleri
İlgili Yazılar