X


Ripple’dan XRP Fiyatlarını Alaşağı Edecek Hareket!

XRP yatırımcılarını öfkelendiren hareket fiyatı nasıl etkileyecek?
13:40
1 Kasım 2020

10 milyar doların üzerinde değerlemeye sahip olan blockchain şirketi Ripple, aylardır yapmadığı bir şeye imza atarak yine XRP fiyatı üzerinde düşüş tehlikesi yaratmakla suçlanıyor. 2019 yılında her ayın ilk gününde 1 milyar XRP’nin kilidini açan Ripple, 2020 yılına geçilmesi ile buna son vermişti veya son verdiği düşünüldü. Ancak 2020 Kasım ayına geçilmesi ile beraber Ripple’ın yine 1 milyar XRP’nin kilidini açtığı ve bunu sirkülasyona sürüldüğü ortaya çıktı.

ripple xrp

Whale Alert tarafından paylaşılan bilgilere göre iki işlemde toplam 1 milyar XRP Ripple’ın escrow cüzdanından kullanım cüzdanına aktarıldı. Ripple özellikle 2019 yılında kilidini açtığı XRP’leri satmak veya sirkülasyona sokmak iddiasıyla suçlanmış ve XRP fiyatının 0,11 dolara kadar düşmesinin tek sorumlusu olarak gösterilmişti.

Kredi kartıyla bitcoin ve kripto para satın almak için Cex.io'ya bu linkten üye olarak komisyon avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Artan tepkiler sonrasında bu işlemi bir süre durduran Ripple yine 1 milyar XRP’nin kilidini açarak korkuya sebep oldu. Peki Ripple’ın 1 milyar XRP’nin yani yaklaşık 240 milyon dolarlık fonların kilidini açması ne anlama geliyor?

Ripple Yine 1 Milyar XRP’nin Kilidini Açtı

Ripple bunları çeşitli harcamalar, ağ geliştirmesi veya ortaklıklar için kullanmakta. Buna ek olarak Ripple’ın ortaklık yaptığı firmalara XRP fonu gönderdiği de biliniyor. Yani sebep ne olursa olsun piyasaya 1 milyar adet yeni XRP’nin girmesi kesinlikle XRP fiyatı için olumsuz bir etki yaratacaktır.

Klasik arz-talep dengesine göre de fiyat sabitken ve talep artmazken arzın arttırılması, felaketle sonuçlanabilir. Bu yazının kaleme alındığı an itibariyle XRP’nin arzı 45 milyarın üzerinde ve her geçen ay daha da artmaya devam ediyor. Ripple’ın bu hareketi sonrasında firmaya olan tepkiler artıyor ve bunun artması da bir hayli normal karşılanmakta.

Ripple’ın önündeki engeller her geçen gün daha da artarken XRP fiyatını etkileyecek böyle bir hamlenin yapılması da XRP yatırımcılarının öfkesini arttırmakta. XRP bu yazının kaleme alındığı an itibariyle 0,239 dolardan işlem görmekte ve son 7 gün içerisinde %5 düşüş yaşadı. Ripple’ın böyle bir durumda XRP fiyatını daha fazla baskılaması ise yatırımcıların hoşuna gitmiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

İlgili Yazılar